16 Forum Teatrów Niezależnych „Transformacje” w Świdnicy

Świdnica przez trzy dni będzie gościła, młode, poszukujące teatry. Na spotkania z alternatywnym spojrzeniem na sztukę sceniczną zaprasza Świdnicki Ośrodek Kultury.

Forum Teatrów Niezależnych „Transformacje”

W tym roku spektakle i performance Forum Teatrów Niezależnych „Transformacje” zostaną zaprezentowane w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury (Rynek 43) 14, 15 i 21 lutego 2019. Wstęp na wszystkie wydarzenia przeglądu nieodmiennie pozostaje bezpłatny.

UWAGA SPEKTAKL TEATRU TAQ PRZENIESIONY NA 1 marca 2019 roku.

Na „Transformacjach” prezentowane są przede wszystkim przedstawienia, które zostały zrealizowane przez teatry należące do nurtu alternatywnego i działające często w mniejszych miejscowościach. Zapraszane teatry prowadzą rozmaite poszukiwania formalne, często sytuujące się na pograniczu różnych dziedzin sztuki i znajdują się wśród nich grupy zarówno operujące głównie żywym słowem, koncentrujące się na sferze plastyczno-ruchowej, na improwizacji oraz grupy performatywne i eksperymentalne.

Przegląd ma charakter niekonkursowy — stanowi przede wszystkim miejsce spotkania artystów i widzów, którzy mają okazję do swobodnej dyskusji na temat sztuki i poruszanych przez nią problemów oraz twórczej wymiany rozmaitych poglądów. Stąd też, od pierwszej edycji funkcjonuje specjalna gazetka w postaci spisywanych na gorąco przez widzów impresji po spektaklach na dużych kartach papieru.

Tym razem obejrzymy spektakle grup ze Świdnicy (młodzież z MDK-owskiego Cedeenu i seniorzy z Teatrzyku „Zielona Gęś”), Poznania (duet Kuba Kapral i Hubert Wińczyk), Nowej Soli (znany doskonale świdnickiej publiczności „Terminus a Quo”) oraz z Głuszycy (ponad 20-osobowa Grupa Teatralna „Po godzinach”).

/Halina Szymańska, ŚOK/