42-200 – Częstochowskie Prezentacje – 11. Ogólnopolski Festiwal Monodramów

11. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Monodramów „42-200 Monodram” ma w tym roku charakter dwudniowy. Spotkanie z twórcami z różnych stron kraju odbędzie się 6 i 7 października w klubie Scena TfP (Al. NMP 2). Wstęp jest wolny.

Tegoroczny Ogólnopolski Festiwal Monodramów „42-200 Monodram” zainaugurowany zostanie w sobotę 6 października. Miejscem teatralnych spotkań będzie klub Scena TfP (Al. NMP 2). Na początek zobaczymy dwie produkcje rodem z Warszawy. O godz. 18 na scenie pojawi się Julia Wasilewska z monodramem „Jaskółka”. Spektakl wyreżyserowała Julia Kotarska-Rekosz. Całość oparto na faktach zaczerpniętych z prawdziwych wspomnień kobiet. Scenariusz powstał na podstawie książki Anny Herbich „Dziewczyny z Syberii”, zawierającej relacje kobiet wywiezionych w młodym wieku na Syberię (w latach 1939-1945).

Dwie godziny później scenę przejmie Wioleta Komar i „Biały na białym”. Monodram wyreżyserował Stanisław Miedziewski, za muzykę odpowiada zaś Paweł Lucewicz. Spektakl powstał na motywach powieści Jose Saramago „Miasto ślepców”.

Trzy monodramy na niedzielę
Drugą odsłonę festiwalu zaplanowano na niedzielę 7 października. O godz. 18 zobaczymy produkcję katowickiego Teatru Poświęconego. To monodram „Dobra Zwrotka” w wykonaniu Pawła Zieglera. Za scenariusz i reżyserię odpowiada Jarosław Filipski, całość wpisuje się zaś w 100-lecie rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Z kolei na godz. 19 zaplanowano monodram „Ataraksja” Teatru Terminus A Quo z Nowej Soli. Na scenie wystąpi Eliasz Gramont, który jest również reżyserem i autorem scenariusza. Przedstawienie powstało na motywach prozy Samuela Becketta „Molloy”. Opowieść łączy fragmenty tragiczne i prześmiewcze, a nawet wręcz ironiczne. Balansujące na krawędzi absurdu i dziwnych skojarzeń.

Festiwal zwieńczy monodram „Homosovieticus, czyli o praźródłach naszego obecnego stanu, czyli ciągle aktualny opis obyczajów z czasów Michaiła Zoszczenki”, który zaprezentowany zostanie o godz. 20. Za scenariusz, reżyserię i wykonanie odpowiada Wojciech Kowalski. Monodram skonstruowano na bazie twórczości Michaiła Zoszczenki – wybranych opowiadań satyrycznych o drobnomieszczaństwie i filisterstwie obywateli Rosji lat porewolucyjnych. Klimat spektaklu potęgują piosenki wykonane przy akompaniamencie akordeonu Michała Pilarskiego.

Wstęp na wszystkie punkty programu jest wolny.

Źródło:
http://czestochowa.wyborcza.pl/czestochowa/7,35270,23989861,scena-tfp-zaprasza-na-weekend-z-monodramem-w-roli-glownej.html