O spektaklu
“Anna Livia, Gotha Potwór” to kilkunastoletnia praca Edwarda Gramonta wraz z zespołem nad skonstruowaniem spektaklu będącego wykładnią twórczości Jamesa Joyce’a. Praca ta skupiona była na wybranych fragmentach utworu “Anna Livia Plurabelle” wchodzącego w skład słynnej antypowieści Jamesa Joyce’a “Finnegans Wake”.
Z banalnej historii rozgrywającej się, a właściwie mającej swe umiejscowienie nad brzegiem rzeki An Liffey zwaną królową rzek Irlandii, dwie praczki pochłonięte pracą toczą rozmowę, która miesza się z nurtem rzeki, szumem wody i hałasem prania. Dwie praczki, proste kobiety, doprawdy w niezwykły sposób obgadują tę trzecią, która ma na imię Anna Livia. Ich słowa nabierają niezwykłej barwy i wymowy poprzez wprowadzony przez autora zamysł, a mianowicie wszystkie słowa przepuszczone są przez maszynkę do zniekształcania słów.
Autor chce w ten sposób, by wyrazy nabrały autentyczności poprzez zetknięcie się z odgłosami towarzyszącymi obu praczkom. W ten sposób powstał “wodny świat Jamesa Joyce’a” w postaci neologizmów, idiomów i onomatopei – spotęgowany poprzez wtrącenia nazw własnych wielu akwenów wodnych takich jak rzeki, jeziora, morza i oceany. Wspaniała lingwistyczna zabawa zaowocowała możliwościami poszerzania brzmienia języka do niespotykanych rozmiarów – wielka w tym zasługa wieloletniego badacza spuścizny Joyce’a, Macieja Słomczyńskiego, który po mistrzowsku przysposobił na język polski wydawałoby się nieprzetłumaczalną pozycję literacką. Powstała w ten sposób literatura jest niewątpliwym wyzwaniem dla ludzi poszukującym nowych form wyrazu.
Warto wspomnieć, że w tym utworze Joyce, zakamuflował 183 nazwy geograficzne z czego kilka dotyczy naszych akwenów wodnych, na przykład: Drwęca, Odra, Pilica, Wigry, Nysa, które uzyskały następujące brzmienia: …”drwęcąc na swych starych dudheeach”…”krwiopilica malażeński”…”w odorze jej odry”…”swoje igry wigry”…”a pot jej spływał z nysa”.
Czyż taki tekst nie nastraja do zabawy? Odpowiedź jest prosta. Tak. Toteż i spektakl jest jedną wielką zabawą. Czasami jednak na płyciźnie znaleźć można, głębsze treści przywołując obrazy związane z życiorysem Joyce’a, kiedy na moment wspomina się o chorej na schizofrenię córki Joyce’a – Lucii Joyce.
Spektakl jest zamkniętą całością i jest niewątpliwym hołdem złożonym przez alternatywny teatr polski wobec Wielkiego Irlandczyka.
Galeria
Nagrody:
Wyróżnienie dla Ireny Kasprzak
1994 – Żary. Eliminacje Wojewódzkie 39. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego
Grand Prix
1995 – Nowa Sól. Wojewódzki Przegląd Teatrów Amatorskich – WOPTA’95.
III nagroda
1996 – Toruń. III Ogólnopolski Festiwal „Pobocza teatru”.
Geneza
59 premiera Teatru TAQ, miała miejsce w Sali konferencyjnej Ratusza Miejskiego w Żarach 27 marca 1994roku, podczas Eliminacji Wojewódzkich 39. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w formie monodramu, w wykonaniu Ireny Kasprzak, za który Irena Kasprzak otrzymała wyróżnienie.
Natomiast 11 listopada 1994 roku w Nowosolskim Domu Kultury „Panopticum” sztuka ta została wystawiona w formie „solista + zespół” ( w roli solisty – Irena Kasprzak).
6 grudnia 1995 w Kaliszu, sztuka została wystawiona z dwoma praczkami (Magdalena Różczka, Aneta Sznajdrowska) i w takiej formie pozostaje w repertuarze do dnia dzisiejszego.
Aktorzy
Obecny skład zespołu
Aleksandra Samborska – Praczka z Dublina
Adriana Boś – Praczka z Dublina
Edward Gramont – H.C.E.(Defil)
Monika Chojnacka – Anna Livia
Cezary Molenda – Ruski Stary Rapcio
Eliasz Gramont – Humber Oglomenny
Katarzyna Broza, Katarzyna Peca, Magdalena Budzyniak, Marta Chorążyk – Pięknotki na promie
Konrad Gramont, Karolina Leszczyńska, Karol Kolba, Kamil Ksiądzyk, Mateusz Konieczny – Nieokrętowe majtki
Odtwórczyni pierwszej wersji tekstu „Anna Livia, Plurabelle”:
Irena Kasprzak
Pierwszy skład zespołu
Irena Kasprzak – praczka z Dublina
Edward Gramont, Dorota Baturo, Aneta Sznajdrowska, Wiesław Majos, Agnieszka Małecka, Patrycja Ponicka, Magdalena Różczka, Dorota Błądek, Tomasz Michniewicz, Paweł Stawarz, Izabela Mańczak, Agnieszka Brzóz
Kronika
Ilość wystawień sztuki: 75
Ważniejsze wystawienia sztuki: