Apetyt na Gombrowicza we Wsoli

Nieco bardziej literacki i równie atrakcyjny jak poprzednie – taki będzie siódmy już „Apetyt na Gombrowicza”, na który muzeum tego pisarza oraz gmina Jedlińsk zapraszają do Wsoli już w najbliższą sobotę, 4 czerwca. Gwiazdą tegorocznej edycji pikniku literackiego będzie Sonia Bohosiewicz, która zaśpiewa m.in. piosenki z ekranizacji świetnej powieści Włodzimierza Kowalewskiego „Excentrycy”.

W programie koncertu Sonii Bohosiewicz znajdą się też piosenki Marilyn Monroe, piosenkarki, która miała ogromny wpływ nie tylko na gusta muzyczne, ale i cała kulturę popularną drugiej połowy XX stulecia. Sonii Bohosiewicz towarzyszyć będą świetni muzycy: Wiesław Pieregorólka, Henryk Miśkiewicz, Marcin Lamch oraz Marcin Jahr.

To będzie muzyczne danie główne, ale równie atrakcyjnie zapowiada się deser – zespół Barrio Loco zagra i zaśpiewa tradycyjne tanga argentyńskie oraz tanga polskie. A po koncercie, zatytułowanym „Adios Buenos”, do tanga organizatorzy zapraszają wszystkich, nawet tych, którzy tańczyć nie potrafią. Zanim bowiem goście Muzeum Witolda Gombrowicza pójdą w tango, podstawowe kroki i figury taneczne pokażą i objaśnią im doświadczeni tancerze: Edyta Jaroszewicz i Adam Skrecz.

Oba koncerty na scenie plenerowej, a w pałacu zobaczyć będzie można dwa monodramy oparte na tekstach Gombrowicza, jedne z ostatnich nie pokazywanych jeszcze w MWG.

Magdalena Bednarek, młoda aktorka nagrodzona na Festiwalu ewentualnych Talentów Aktorskich FeTA 2015, zaprezentuje spektakl „Państwo są takie bielutkie” według „Ferdydurke”. Ten trwający zaledwie kwadrans monodram został również dostrzeżony przez organizatorów WROSTJA i zaprezentowany podczas tego najważniejszego przeglądu małych form teatralnych.

Konrad Gramont z Teatru Terminus A Quo zaprezentuje monodram „Bachanie”, który jest wstępem do lektury „Trans-Atlantyku”. To przesłanie powieści Gombrowicza w pigułce, która – jak twierdzi autor monodramu – „nikogo nie leczy, ale poprzez zabawę zabiera do intymnego świata rozdartej duszy Polaka i w teatralny sposób zamyka kufer tego, co nieosiągalne”.

Od kilku lat dobrą tradycją wsolskiego pikniku jest rozbudzanie apetytu na twórczość u dzieci. W tym roku w programie dla nich m.in. warsztaty z bajką i warsztaty plastyczne. „Apetyt…” rozpocznie pokaz iluzji w wykonaniu młodego radomskiego sztukmistrza Czarka Gołębiowskiego znanego jako “Czarek czaruje”.
Tradycyjnie już organizatorzy pomyśleli też o przyjemnościach bardziej cielesnych: podczas pikniku działać będzie plenerowa kawiarnia przygotowana przez Restaurację i Kawiarnię „Teatralna”, czyli instytucję od dziesięcioleci wpisaną w krajobraz radomskiej kultury.

Zapraszamy 4 czerwca 2016 r. od godziny 16.30.
Piknik zakończy się około godz. 22.
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!
Dojazd z Radomia do Wsoli bezpłatnym autobusem: zbiórka przy przystanku Chrobrego/ Czysta (kier. Michałów).
Kurs pierwszy: zbiórka o godz. 16, kurs drugi: zbiórka o 17.
Kursy powrotne ze Wsoli do Radomia o godz. 19.30 i 22.

Szczegółowy program pikniku „Apetyt na Gombrowicza”:
4 czerwca 2016 r.
Organizatorzy: Muzeum Witolda Gombrowicza, Gmina Jedlińsk
16.30 Czarek czaruje – iluzja dla dużych i małych (park)
17.00-19.00 Dla dzieci: bajki, bańki, farbki, kredki (park)
17.30 Magdalena Bednarek: „Państwo są takie bielutkie”, na podstawie „Ferdydurke” (pałac)
18.00 Sonia Bohosiewicz: piosenki z filmu „Excentrycy” i utwory jazzowe
Zespół: Wiesław Pieregorólka, Henryk Miśkiewicz, Marcin Lamch, Marcin Jahr (park)
19.30 Konrad Gramont: „Bachanie”, na podstawie „Transatlantyku” (pałac)
20.00 „Adios Buenos” – tanga w wykonaniu zespołu Barrio Loco
Pokaz i lekcja tango argentino (park)

Wstęp wolny

Strona Muzeum Gombrowicza: http://www.muzeumgombrowicza.pl/