Dziewczynka z żyletkami

O spektaklu

„Dziewczynka z żyletkami” to szokujący spektakl o nietolerancji. O odrzuceniu. Spektakl wzorowany na baśni Hansa Christiana Andersena „Brzydkie kaczątko” ale bez happy endu. Aktorka w szczery i przekonywający sposób mówi o swoich poglądach, które delikatnie mówiąc można nazwać kontrowersyjnymi, a więc obala mit religijny i potrzebę wiary w Boga. Mało tego daje receptę jak przeciwstawić się owczemu pędowi wiernych i dominacji kościoła w życiu społecznym. Zdaje sobie przy tym jasno sprawę, że w swych poglądach, w swej walce jest samotna i będzie odtrącona co dzieje się w chwilę po wygłoszeniu swojego credo, kiedy na scenę wkraczają narratorki bawiące się opowieścią duńskiego pisarza o brzydkim kaczątku.

Podczas opowiadania przez narratorki, Aktorka zostaje w brutalny sposób upokorzony w sensie fizycznym, poprzez jej roznegliżowanie, ututłanie jej nagiego ciała gliną i pierzem. Dopiero wtedy kiedy osiąga najwyższe upokorzenie w sposób jednoznaczny i nieprzebierający w wyrażeniach wygłasza swój protest. Doskonałą kreację Brzydkiego kaczątka stworzyła Magdalena Budzyniak.

Galeria

Wkrótce.

Geneza

219 Premiera Teatru TAQ, miała miejsce 14 marca 2013roku w Restauracji wegetariańskiej „Zielona Jadłodajnia” w Zielonej Górze przy ul. Kupieckiej.

Generalnie jest to spektakl autorski Edwarda Gramonta, który w warstwie literackiej oparty jest na dwóch poematach Edwarda Gramonta „Dziewczynka z żyletkami” – jeden napisany w roku2001 i drugi napisany w roku2013 oraz fragmencie baśni Hansa Christiana Andersena „Brzydkie kaczątko”.

Scenariusz spektaklu to kompilacja tekstów, które skomponował w całość Edward Gramont. Konstrukcja spektaklu, scenografia i reżyseria: Edward Gramont

Aktorzy

Obecny skład zespołu
Magdalena Budzyniak – „Brzydkie kaczątko”
Katarzyna Peca, Marlena Ignaczuk, Natalia Baik, Kinga Nowak, Agata Remfeld – narratorki

Kronika

Ilość wystawień sztuki: 2

Ważniejsze wystawienia sztuki:

  • 14 marca 2013 – Zielona Góra. Restauracja wegetariańska „Zielona Jadłodajnia”
  • 16 marca 2013 – Nowa Sól. Teatr TERMINUS A QUO. POWITANIE ARTYSTYCZNE WIOSNY – PAW 2013