Edward Gramont jurorem 7. Offeliady

Ogólnopolski Festiwal Filmów Amatorskich i Niezależnych OFFELIADA to wyjątkowe Święto Kina w Gnieźnie, Pierwszej Stolicy Polski. Pierwsza edycja odbyła się w 2007 roku. Od początku założeniem festiwalu była prezentacja młodego polskiego kina niezależnego połączona z szeregiem imprez i wydarzeń o charakterze kulturalnym, jak wystawy, prelekcje, koncerty oraz edukacyjnym w formie warsztatów dla dzieci i młodzieży.

Offeliada po raz siódmy!
Tempus fugit… To już po raz siódmy zapraszamy do Gniezna, Pierwszej Stolicy, która na parę listopadowych dni zamieni się w tą Filmową. I po raz kolejny spotkamy się z polskim kinem niezależnym – niezwykłym, zaskakującym, frapującym i poszukującym.
Tegoroczne hasło to „Filmowa Uczta”, zgodnie z którym każdy z festiwalowych dni bezpośrednio odnosi się do magicznej sztuki jedzenia.

_JURY GŁÓWNE_

Marek Kosowiec
Twórca filmów dokumentalnych, wielokrotnie nagradzany i wyróżniany na polskich festiwalach filmowych przez takie osobowości kina polskiego, jak Sylwester Chęciński, Jan Machulski, Henryk Kluba, Maria Zmarz-Koczanowicz czy Andrzej Kołodyński. Ważniejsze filmy i nagrody: „Taki los” (1997, „Srebrny Zamek” na Poznań OFF CINEMA); „Dzieci” (2000, Grand Prix na Festiwalu Filmów Amatorskich w Bełchatowie); „Motyle” (2005, Grand Prix na OKFA w Koninie, Grand Prix na Festiwalu „Publicystyka” w Kędzierzynie Koźlu, Grand Prix na „UFF(o)A” w Ustce); „Dom Kultury” (2007, Grand Prix na festiwalu „Wydmy” w Gdańsku, Grand prix na festiwalu „Dekadencje” w Krotoszynie, Grand Prix na „UFF(o)A” w Ustce, Grand Prix na CK OFF w Przemyślu), „Droga do szołbiznesu” (2009) oraz „Życzenia” (2010).

Rafał Cielek
Reżyser, autor zdjęć i montażysta wielu niezależnych produkcji filmowych (m.in. „Rock 11” (2006), „Lalki (2008), a także fotograf, poszukujący „tej jednej, właściwej kompozycji”, miłośnik detalu i perfekcjonista.

Kinga Dunin
Polska publicystka, pisarka, krytyczka literacka, socjolożka kultury, feministka. Jedna z głównych postaci środowiska Krytyki Politycznej. Autorka felietonów pisanych do Wysokich Obcasów (dodatku Gazety Wyborczej), licznych publikacji i opracowań naukowych (m.in. współautorka i współredaktorka pracy socjologicznej Cudze problemy. O ważności tego, co nieważne.). W 1996 wydała zbiór esejów Tao gospodyni domowej, następnie Tabu i Obciach. W 2001 jej książka Karoca z dyni znalazła się w finałowej siódemce Nagrody Literackiej Nike.

Edward Gramont
Aktor i reżyser teatralny, założyciel teatru alternatywnego – „Terminus A Quo”. Człowiek niezwykły, charyzmatyczny wizjoner, mistrz pióra i twardej ręki reżyserskiej.

Sebastian Buttny
Reżyser, scenarzysta, montażysta, autor projektu fotograficznego unmade.beds oraz prezes Stowarzyszenia Film 1,2, które zrzesza młodych polskich twórców filmowych. Urodzony w Gnieźnie, absolwent Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Teatralnej i Telewizyjnej w Łodzi, autor wielu krótkometrażowych filmów fabularnych i dokumentalnych („On jej mężczyzna, Ona jego kobieta” (2000), „Cezary w miastach” (2002) (Brązowy Dinozaur na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Etiuda” w Krakowie), „Domek dla Julii (2002), „Zaklinacz snów” (2005), „Miękkie lądowanie” (2005). W 2013 roku zadebiutował pełnometrażowym filmem fabularnym „Heavy Mental”.

Jury Główne przyznaje 3 Nagrody Główne Festiwalu: „OFFELIE” osobno w każdej kategorii: AMATORZY, STUDENCI, NIEZALEŻNI, a także ma prawo przyznać Nagrody Specjalne za najlepszy film fabularny, dokumentalny oraz animowany.

Offeliada w internecie.