Fazy

O spektaklu

„FAZY”, to opowieść o 12 miesiącach nie w jednym roku kalendarzowym lecz na przestrzeni dziejów, świata i ludzkości, zupełnie irracjonalna opowieść o rzeczach, które same z siebie są nieistotne by o nich mówić a jednak te rzeczy i przedmioty, miały przecież udział w dziejach rozwoju ludzkości i świata. Z tego punktu widzenia wyszedł autor czyniąc tym samem środek ciężkości historii tam, gdzie ta historia w ogóle nie miała prawa zaistnieć, nakręcając tym samym spiralę absurdu. Można tę sztukę odbierać na wiele sposobów, lub jej w ogóle nie odbierać, w końcu, któż opowiada dziś o kawałku węgla, który kiedyś znalazł neandertalczyk. Sztuka o tym opowiada w sposób równie absurdalny, zakładając, że takie przełożenie jest jak najbardziej adekwatne do treści. Siła tego spektaklu, czy też słabość jego, polega też na tym, że aktorzy nad wyraz mocno angażują się w wykonanie poszczególnych etiud, które z punktu nie mają sensu. Absurd goni absurd.

Galeria

Wkrótce.

Nagrody:

Wyróżnienie dla Marty Rudziakowicz
Żary – 2000. Eliminacje Wojewódzkie 45 Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego.

Geneza

96 premiera Teatru TAQ, miała miejsce 21 marca 1999 roku w Nowosolskim Domu Kultury „PANOPTICUM” w Nowej Soli i nie była niestety przedsięwzięciem udanym pomimo, że w pierwszej odsłonie grali tak doświadczeni aktorzy jak: Magdalena Różczka, Wiesław Majos, Agnieszka Kołodyńska, Agnieszka Szczepanik, Halina Lech. To w istocie nie była wina aktorów, co reżysera, gdyż właśnie on, nie miał pomysłu na dowcipny, przaśny tekst Roberta Filliou. Dalej już tylko było gorzej, zwłaszcza gdy grany był przez Martę Rudziakowicz jako monodram. Dopiero po latach, nowa inscenizacja i właściwe zaangażowanie się aktorów pozwoliło uczynić z tego cudownie piękne widowisko. I tym razem swoje paluchy maczał tenże sam nieudacznik reżyserowy co onegdaj – Edward Gramont. Tak inscenizacja z roku 2008, to nowy śmiały pochód przeciwko klasycznie pojmowanej sztuce teatralnej.

Aktorzy

Obecny skład zespołu
Sławomir Żarski
Katarzyna Peca
Magdalena Budzyniak

Pierwszy skład zespołu
Edward Gramont, Wiesław Majos, Magdalena Różczka, Marlena Lis, Agnieszka Kołodyńska, Agnieszka Szczepanik, Halina Lech, Jarosław Bitner, Bogumił Kałuski, Barbara Borejszo, Marta Rudziakowicz, Anna Hofman, Anna Rozpłochowska

Kronika

Ilość wystawień sztuki: 11

Ważniejsze wystawienia sztuki:

  • 15 kwietnia 2000 – Żary. Eliminacje Wojewódzkie 45 OKR.
  • 21 października 2000 – Wałcz. XXIII Ogólnopolski Turniej Sztuki Recytatorskiej "Wobec własnego czasu"
  • 15 maja 2008 – Pułtusk. Miejskie Centrum Kultury i Sztuki. V FESTIWAL TEATRÓW STUDENCKICH – ATENA 2008