Festiwal Tańca Współczesnego Move Festival 2023

Stowarzyszenie Ośrodek Praktyk Choreograficznych oraz Młodzieżowe Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza” w Zielonej Górze zapraszają na Festiwal Tańca Współczesnego “move festival Zielona Góra 2023”. Myśl przewodnia na ten rok to „SPACES | PRZESTRZENIE”.

Hasło jest dla nas otwarciem do twórczej dyskusji o metaforycznych znaczeniach przestrzeni i relacji w świecie tańca. Ideowo nawiązujemy również do festiwalowych korzeni, czyli pierwszych edycji realizowanych pod nazwą „SPACE Zielona Góra”.

Podczas dwóch wieczorów, 22 i 23 września o godzinie 18.00, na kameralnej scenie w Młodzieżowym Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza” zaprezentują się znakomici artyści:

PIĄTEK
MCKiE „Dom Harcerza” II piętro
18:00 Prezentacje sceniczne:
Terminus A Quo – GO! (Nowa Sól)
Jodłowska | Bębenek – n a g l e (Zielona Góra)
Teatr Ruchu Pracownia Artystyczna Kulturka – ISLANDUS (Świebodzin)
Contemporary Artists’ Cooperative – Jesteś wszystko… rzecz o nieoczywistości – Preludium (Poznań)
Gosia Kowalczyk – it’s hard to kiss a girl when she’s always crying (Izrael)
Physical ArtHouse Grupa Projektowa – 9.81 (Zielona Góra)
Rozmowy o spektaklach – moderacja: Marta Seredyńska (Warszawa) i Marek Zadłużny (Zielona Góra)

SOBOTA
MCKiE „ Dom Harcerza” II piętro
18:00 Prezentacje sceniczne:
Anna Piotrowska – EGOISTIC EXPERIMENT (Bytom)
Ola Zalejko – Levitas (Zbąszyń)
Teatr Tańca Enza – Po cichu Cię… (Słupsk)
Laboratorium Improwizacji – It’s a beautiful day (Zielona Góra)
Physical ArtHouse – Faded black (Zielona Góra)

Rozmowy o spektaklach – moderacja: Marta Seredyńska (Warszawa) i Marek Zadłużny (Zielona Góra)
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Gośćmi specjalnymi wydarzenia będą:
Anna Maciejak – choreografka, pedagożka – nauczycielka tańca, trenerka gimnastyki artystycznej i sportowej. Założycielka Zespołu – Teatru Tańca Współczesnego SAGA w Zielonej Górze, działającego w latach 1975-2000. Nauczycielka akademicka na Uniwersytecie Zielonogórskim w latach 1977-2013.
Anna Piotrowska – choreografka, reżyserka, tancerka, nauczycielka tańca współczesnego i improwizacji, dyrektorka Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu Rozbark.
http://annapiotrowska.com
Anna Królica – kuratorka, krytyczka, badaczka i autorka licznych publikacji o tańcu.
Joanna Marcinkowska – teatrolożka, krytyczka teatralna, poetka i fotografka, związana z Lubuskim Teatrem w Zielonej Górze.
Marta Seredyńska – badaczka, recenzentka związana z czasopismem „Taniec”, autorka publikacji naukowych o tańcu i bloga „tańczę słowem”.
Adam Kamiński – kurator, animator kultury, dyrektor Mandala Performance Festival we Wrocławiu.
W ramach działań festiwalowych przewidziane są także spotkania z publicznością, które moderować będą Marta Seredyńska i Marek Zadłużny, odbędzie się także debata środowiska tańca. Warsztaty poprowadzi Anna Piotrowska.

Move festival to inicjatywa artystyczna zapoczątkowana przez Marka Zadłużnego oraz kolektyw Physical ArtHouse realizowana cyklicznie w Zielonej Górze. Wydarzenie ma na celu prezentację spektakli i zjawisk tanecznych oraz integrację środowiska związanego z szeroko pojmowanym polskim tańcem współczesnym.


Każda odsłona festiwalu przynosiła zmiany wynikające z przeobrażającej się rzeczywistości polskiej kultury tańca. W latach 2010-2014 inicjatywa nosiła nazwę “SPACE” i powstała dzięki bliskiej współpracy z Anną Piotrowską. W latach 2015-2020 była częścią sieci festiwali “SFERA RUCHU” realizowanych w Słupsku, Toruniu i Zielonej Górze. Obecnie wróciliśmy do idei odrębnej inicjatywy pod nową nazwą „move festival Zielona Góra”.


Wydarzenie ma charakter kuratorski i skierowane jest do środowiska zajmującego się tańcem w nurcie offowym. Pragniemy stworzyć przestrzeń zespołom oraz twórcom, którzy oddają siebie dla tańca i tworzą niejako „po godzinach”, często wykonując na co dzień inną profesję.


Organizatorzy:
Młodzieżowe Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza” w Zielonej Górze
Stowarzyszenie Ośrodek Praktyk Choreograficznych
Dofinansowanie:
Lubuskie Warte zachodu
Związek Artystów Scen Polskich
Zadanie realizowane w ramach promocji Województwa Lubuskiego
Projekt dofinansowany ze środków Związku Artystów Scen Polskich ZASP – Stowarzyszenie