Fiszki Psychowienia

O spektaklu

„Fiszki psychowienia” fiszki-zapiski psychopaty Wieniadikta Jerofiejewa trudno jednoznacznie zinterpretować na niekorzyść autora, gdyż w obrazoburczych przeważnie tekstach, graniczących z bełkotem pijaczyny rosyjskiego, pobrzmiewają przejmujące wyznania, człowieka ubezwłasnowolnionego, skazanego na system, na bylejakość, na tymczasowe życie. Tylko poprzez opary wódy, można wysłuchać do jakich granic może się posunąć człowiek zaszczuty, upokorzony i zdegradowany w hierarchii cywilizacyjnej.

Nie pierwszy to przypadek gdy rosyjski pijanica kołacze do bram sumień ludzkich mówiąc o cierpieniu, poniżeniu o beznadziei. Jerofiejew swoje zapiski poczynił jeszcze za istnienia Rosji Sowieckiej, zatem jest to świadectwo odważne i pisane tu i teraz odnoszące się przecież do systemu jaki panował wtedy w Rosji.

Nie stawiamy tu pytań dlaczego utwór ten jest w repertuarze Teatru TERMINUS A QUO, bo przecież gdzie jak nie tu w tym teatrze teksty wybrzmiewają najgłębiej, a Krzysztof Swereda, drugi odtwórca roli Wieniadikta, nie tylko gra w pijackim transie ale zwierza się ze swych myśli także jako zupełnie trzeźwy człowiek o określonych wyraźnie poglądach. Amplituda różnych postaw aktora na scenie sprawia, że spektakl nie jest jednowymiarowy ale pikantny i mądry.

Autorem scenariusza, koncepcji sztuki oraz wybranych fragmentów muzyki stosowanej w spektaklu a także reżyserem jest Edward Gramont.

Galeria

Nagrody:

2003 – II nagroda – Żary. Przegląd Wojewódzki XLVIII Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego

Geneza

130 premiera Teatru TAQ, miała miejsce 28 września 2002 roku, w Teatrze TERMINUS A QUO podczas Inauguracji 27 sezonu artystycznego TERMINUS A QUO.

Autorem scenariusza był Edward Gramont, który napisał scenariusz z wybranych fragmentów prozy Wieniadikta Jerofiejewa „Zapiski psychopaty”.

Nad ostatecznym kształtem spektaklu bardzo intensywnie wspierał Edwarda Gramonta , pierwszy odtwórca roli Wieniadikta – Przemysław Kubicki, który grał tę rolę od premiery 28 września 2002 roku do 29 marca 2004roku.

Zupełnie inaczej wyglądało wznowienie spektaklu w wykonaniu Krzysztofa Sweredy, który rolę Wieniadikta gra od 7 października 2012 roku.

Aktorzy

Obecny wykonawca monodramu „FISZKI PSYCHOWIENIA”:
Krzysztof Swereda

Pierwszy wykonawca monodramu „FISZKI PSYCHOWIENIA”:
Przemysław Kubicki

Kronika

Ilość wystawień sztuki: 13

Ważniejsze wystawienia sztuki:

PRZEMYSŁAW KUBICKI jako Wieniadikt:

  • 28 września 2002 – Nowa Sól. Teatr TERMINUS A QUO. Inauguracja 27 sezonu artystycznego TERMINUS A QUO
  • 11 kwietnia 2003 – Żary. Żarski Dom Kultury „LUNA”. PRZEGLĄD WOJEWÓDZKI XLVIII OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO
  • 27 listopada 2003 – Zielona Góra. Restauracja „RETRO”
  • 29 marca 2004 – Zielona Góra. Kawiarnia „TATTOO”

 

KRZYSZTOF SWEREDA jako Wieniadikt:

  • 7 października 2012 – Nowa Sól. Teatr TERMINUS A QUO. Inauguracja 37 sezonu teatralnego Teatru TAQ
  • 8 listopada 2012 – Zielona Góra. Restauracja wegetariańska „ZIELONA JADŁODAJNIA”
  • 7 kwietnia 2013 – Nowa Sól. Teatr TERMINUS A QUO. Sztuka monodramu – SPINACZ 2013
  • 20 kwietnia 2013 – Żary. Żarski Dom Kultury „LUNA”. PRZEGLĄD WOJEWÓDZKI 58 OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO
  • 26 kwietnia 2013 – Poznań. Otwarcie SQUOTU „OD-ZYSK”
  • 15 września 2013 – Nowa Sól. Teatr TERMINUS A QUO. Laboratorium Odra Stowarzyszenia Kod Krowa