Gramy & na tomograf zbieramy! Nowa Sztuka Zakopiańska + Do Końca

Sztuka dla zdrowia i życia! Zagramy w sobotę jeden z weselszych spektakli, a wpływy z biletów przekażemy na tomograf dla szpitala w Nowej Soli.

SOBOTA, 25 maja 2019 roku

Godz. 19:00 NOWA SZTUKA ZAKOPIAŃSKA
Godz. 21:00 DO KOŃCA

Bilety po 15 złotych

Gdzie gramy? W naszej siedzibie, w sali im. Ryszarda Cieślaka w Nowej Soli, przy ulicy Tadeusza Kościuszki 33.

NOWA SZTUKA ZAKOPIAŃSKA to spektakl o miłości Janicka i Haliny z Podhala.
Ona, Halina – nowoczesna dziewczyna, nie przebierająca w środkach by osiągnąć zamierzony cel, odpuszcza sobie miłość, odwraca się od ojczyzny, zapomina o polskiej tradycji znajdując schronienie w amerykańskim stylu życia.
On, Janicek – naiwny wieśniak, wierzący w dawne ideały, romantyczną miłość a przede wszystkim wierny góralskiej tradycji, żyje w rozterce po opuszczeniu go przez ukochaną Halinę.

„Nowa sztuka zakopiańska” ukazuje poprzez tych dwoje, dwie postawy, dwa światy, które do siebie nie pasują, które od siebie się oddalają, które nie mają szans na znalezienie consensusu.
Te światy są obrazem rzeczywistości polskiego społeczeństwa, które stoi przed wyborem, jaką drogą powinno się wędrować by osiągnąć, to co wartościowe w życiu każdego człowieka. Jak złożony jest to proces widać namacalnie po krańcowo różnych postawach głównych bohaterów.

Sztuka nie daje jednoznacznej odpowiedzi, która z dróg jest właściwa, pokazuje jedynie kolejny proces przemianowania wartości takich jak wierność, patriotyzm, tradycja.

„Do końca” to spektakl plastyczny, w którym dopatrzeć się można elementów tańca butoh, ale także obrazów plastycznych, a przede wszystkim poetyki teatralnej charakterystycznej dla TERMINUS A QUO. Nie ma tu ani momentów zwrotnych ani zaskakujących scen. Tonacja spektaklu jest utrwalona w czynnościach i obrazach, które charakteryzują się dyscypliną medytacyjną. Można określić ten spektakl jako spektakl utrzymany w kategorii spektakli charakteryzujących się głęboką poetyką. Muzyka, ruch, słowo, światło, rekwizyty, glina, woda – to elementy tworzące aurę i budulec tego spektaklu.