Król Lear

O spektaklu

„Król Lear” Teatru TAQ to realizacja spektaklu bez słów. Edward Gramont, oprócz swojej wizji spektaklu, zaprosił do realizacji cały zespół. Z zespołu wyłoniły się osoby, które miały ostateczny wpływ na realizację przedstawienia: Katarzyna Mikołajczak, Eliasz Gramont, Cezary Molenda, Michał Kasprzak. W ten sposób powstał spektakl, który charakteryzuje się przede wszystkim ekspozycją plastyczno-ruchową (taneczną). Dramat Szekspira potraktowany został jako punkt wyjścia do wyeksponowania tego co w TAQ najcenniejsze, pomysły plastyczne i umiejętności taneczne, one stanowią warsztat opowieści o równoległym dramacie Króla Leare’a oraz Gloucestera. W pierwszym wypadku, nieprzemyślana decyzja sędziwego władcy staje się dramatycznym splotem nieszczęśliwych wypadków, w których dominuje zazdrość i pragnienie władzy, w drugim zaś – ród Gloucestera – to intryga tego, który nie miał prawa pretendować do władzy – Edmunda, doprowadza do śmierci jego samego oraz ojca. W spektaklu TAQ, nie występuje cała plejada ważnych postaci z dramatu Szekspira, ale to nie umniejsza atrakcyjności widowiska podpartego sugestywną muzyką Philipa Glassa.

Galeria

Wkrótce

Geneza

182 premiera Teatru TAQ, miała miejsce 19 maja 2007 roku, w Domu Kultury KASH „Alter Schuetzenhof” w Achim, w Niemczech.

Pomysł zrealizowania spektaklu wizyjnego jakim jest „Król Lear” Teatru TAQ wyszedł od Zielke Thomas z Achim (D), która namówiła trzy ekipy z miast partnerskich: Achim (D), Cezis (LV) i Nowa Sól (PL) by zrealizować swoje wizje dramatu Wiliama Szekspira i wystawić je podczas jednego wspólnego wieczoru. Tak też się stało.

Aktorzy

Obecny skład zespołu
Obecny skład zespołu:
Król Lear – Edward Gramont
Goneryla – Marta Chorążyk
Regana – Adriana Boś
Kordelia – Kinga Nowak
Błazen – Eliasz Gramont
Gloucester – Cezary Molenda
Edgar – Konrad Gramont
Edmund – Kamil Ksiądzyk

Pierwszy skład zespołu
Król Lear – Edward Gramont
Goneryla – Katarzyna Mikołajczak
Regana – Agnieszka Buczkowska
Kordelia – Aleksandra Samborska
Błazen – Eliasz Gramont
Gloucester – Cezary Molenda
Edgar – Michał Kasprzak
Edmund – Damian Kołtko

Kronika

Ilość wystawień sztuki: 7

Ważniejsze wystawienia sztuki:

  • 19 maja 2007 – Achim (D). KASH "Alter Schuetzenhof". Project Köning Lear
  • 20 lipca 2007 – Inowłódz. Przed ruinami zamku Kazimierza Wielkiego. XII FESTIWAL
  • W KRAJOBRAZIE
  • 24 lipca 2010 – Myślibórz. Rynek. X FESTIWAL MAŁYCH FORM TEATRALNYCH
  • I KABARETOWYCH
  • 7 lipca 2013 – Nowa Sól. Teatr TERMINUS A QUO. LIPCOWA BURZA TEATRALNA
  • 28 lipca 2013 – Mogilno. Amfiteatr miejski. Park Miejski