Macario

O spektaklu

Po Octavio Pazie, Arturo Azueli, Rosario Castellanos, Fernando del Paso, Carlosie Fuentesie – Juan Rulfo jest kolejnym pisarzem meksykańskim, którego Edward Gramont pokazał, przedstawił na deskach swojego teatru, zamykając magiczne koło Pierzastego Węża Quetzalcoatla. Jak z tego zestawienia wynika pisarze są różnej promienencji dlatego każdego z nich trzeba traktować osobno.

„Macario” Juana Rulfo mieści się po drugiej stronie tarczy na której czytamy Fuentesa czy Paza. Treścią nowelki jest Meksyk jeszcze przed kataklizmem cywilizacyjnym a więc plebejski, przaśny, kompletnie zacofany, niechciany, wstydliwy a jednocześnie urokliwy poprzez niezwykłość prawdy i mistyki.

„Macario” to jest zapis świadomości upośledzonego umysłowo chłopaka, który usytuowany na głębokiej prowincji wiedzie swój żywot wioskowego głupka. Jego lęki, obsesje, pragnienia są czytelne, prawdziwe aż do bólu, poruszające. Macario w swym monologu-spowiedzi jest szczery, zupełnie bezbronny, naturalny, nie stać go na żadne intelektualne sztuczki, jego świat jest tak prosty i jednoznaczny, że można tylko współczuć a jednocześnie cicho podśmiewywać się
z sytuacji, które stanowią dla niego problemy egzystencjalne.

Żeby Macario stał się pełny, Edward Gramont wprowadził osobę koryfeusza, przewodnika, który, tworzy postać na drugim biegunie – kobiety ni to z opowieści Juana Rulfo, ni to rzeczywistej, choć afirmującej rzeczywistość. W ten sposób opowieść staje się pełna i nabiera cech sztuki teatralnej.

Galeria

Wkrótce.

Geneza

155 premiera Teatru TAQ, miała miejsce 14 maja 2005 roku, w sali im. Ryszarda Cieślaka, w Teatrze „TERMINUS A QUO” w Nowej Soli, podczas Majowego Weekendu Teatralnego.

Scenariusz sztuki Edward Gramont, oparł w całości na noweli Juana Rulfo „Macario”, włączając akcent poetycki w postaci wiersza Dylana Thomasa „A śmierć utraci swą władzę” oraz własny tekst „Macario”, na wprowadzenie w prologu.

Aktorzy

Obecny skład zespołu
Konrad Gramont – Macario
Magdalena Budzyniak – Felipa

Pierwszy skład zespołu
Marek Pisarczyk – Macario
Justyna Stasik – Felipa

Kronika

Ilość wystawień sztuki: 15

Ważniejsze wystawienia sztuki:

  • 10 grudnia 2005 – Świdnica. Świdnicki Ośrodek Kultury. III Forum Teatrów Niezależnych "TRANSFORMACJE"
  • 19 kwietnia 2008 – Gniezno. Młodzieżowy Dom Kultury. VIII REGIONALNY MITYNG TEATRALNY
  • 20 kwietnia 2008 – Mogilno. Magazyn GS
  • 15 grudnia 2011 – Zielona Góra. Restauracja wegetariańska „ZIELONA JADŁODAJNIA”
  • 15 stycznia 2012 – Nowa Sól. Teatr TERMINUS A QUO. 36 Urodziny Teatru TAQ
  • 2 czerwca 2012 – Poznań. Pub „POD CZERWONYM DIABŁEM” – scena letnia