Mara Wariatka

O spektaklu

„Mara Wariatka” to spektakl o cierpieniu, o sponiewieraniu, o przemocy, o bezmyślności tłumu. Kanwę dramatu stanowi epizodyczna historia Mary z powieści Miodraga Bulatovicia „Czerwony kogut leci wprost do nieba”. Generalnie chodziło o ukazanie w pełnej jaskrawości elementów brutalności i przemocy bezmyślnego tłumu z jednej strony i zupełnej bezradności bezbronnej jednostki z drugiej. Do tego celu posłużono się starą dobrą metodą totalnego grania na bebechach tak charakterystycznego dla Teatru TAQ, by zneutralizować dosadne, naturalistyczne słowo na rzecz komiksowego, plastycznego ruchu. Taki zabieg, pozwolił na wyeksponowaniu bardziej działań teatralnych aniżeli na śledzeniu fabularnej opowieści.

Spektakl pomimo że trwa trochę ponad 30 minut, poprzez swą intensywność, nasyca przestrzeń do tego stopnia, że widz, może odczuwać pewnego rodzaju zmęczenie i znużenie. Zabieg ten jest jak najbardziej celowy, gdyż stanowi, ważny czynnik dla aktora w pracy na scenie, by wypowiedzieć się w maksymalny sposób posługując się nadekspresją jako głównym środkiem.

Galeria

Wkrótce.

Nagrody:

2011 – Kraków. II nagroda w kategorii – EPIZODY czyli studenckie debiuty i premiery spektakle w wykonaniu teatrów tworzonych przez studentów podczas V OGOLNOPOLSKIEGO FESTIWALU TEATRÓW STUDENCKICH I NISZOWYCH – EPIZOD

Geneza

72 premiera Teatru TAQ, miała miejsce 27 stycznia 1996 roku, w sali im. Ryszarda Cieślaka, w Nowosolskim Domu Kultury „Panopticum” w Nowej Soli, podczas I FESTIWALU NASA, to znaczy podczas grania non stop 20 spektakli Teatru TAQ (27 i 28 stycznia 1996r.), by upamiętnić 20-lecie istnienia teatru.

Scenariusz sztuki napisał Edward Gramont, opierającv się na prozie Miodraga Bulatovicia z powieści „Czerwony kogut leci wprost do nieba” oraz fragmentu poematu Lautremonta „Pieśń Maldradora”

Aktorzy

Obecny skład zespołu
Katarzyna Peca – Mara
Adriana Boś, Magdalena Budzyniak, Konrad Gramont – ciemne typy, tłum

Pierwszy skład zespołu
Agata Wojtkowiak, Agnieszka Małecka, Małgorzata Baranowska oraz
Edward Gramont

Kronika

Ilość wystawień sztuki: 8

Ważniejsze wystawienia sztuki:

  • 8 czerwca 1996 – Nowa Sól. Nowosolski Dom Kultury „Panopticum”. WOJEWÓDZKI PRZEGLĄD TEATRÓW AMATORSKICH – WOPTA'96
  • 9 stycznia 2011 – Nowa Sól. Teatr "TERMINUS A QUO". 35 URODZINY TEATRU TAQ
  • 26 marca 2011 – Kraków. Klub Uniwersytetu Jagiellońskiego „Żaczek”.
  • V OGOLNOPOLSKI FESTIWAL TEATRÓW STUDENCKICH I NISZOWYCH – EPIZOD
  • 6 kwietnia 2011 – Białystok. Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki.
  • III OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL TEATRÓW AMATORSKICH – MIKSTURA
  • 6 października 2012 – Nowa Sól. Teatr TERMINUS A QUO. INAUGURACJA 37 SEZONU TEATRALNEGO TEATRU TAQ