Modlitwa

O spektaklu

Modlitwa” to pierwszy w pełni autorski spektakl Edwarda Gramonta. Wprawdzie pojawił się tutaj tekst Walta Whitmana „Kiedy u schyłku dnia dowiedziałem się”, niemniej nie stanowił on o ostrzu tego spektaklu, gdyż ostrze tego spektaklu wymierzone było w przywódcę stanu wojennego – Wojciecha Jaruzelskiego. „Modlitwa” taki nosił tytuł obszernego poematu, napisany przez Edwarda Gramonta, w którym zawarty był i żal i rozpacz o końcu wolności w Polsce, która tak pięknie zaczęła się rozwijać na fali ruchu „Solidarność”. Cała euforia i piękno swobód obywatelskich, które z takim mozołem się odradzały, zostały brutalnie stłamszone jednym ponurym dekretem, z którego jasno wynikało jaki charakter polityczny będzie obowiązywał w tym państwie, po 13 grudnia 1981 roku.

Taki stan rzeczy był nie do przyjęcia, dla ludzi wolnych, intelektualistów, artystów. Każdy na swój sposób wyrażał swój sprzeciw, jedni z determinacją protestowali jawnie, narażając się tym samym na represje ze strony władz, inni dawali wyraz swego sprzeciwu, w sposób wyrachowany, ale bezpieczny, jeszcze inni łączyli oba elementy, wyrachowania i protestu z dużą dozą ryzyka. Tak było w przypadku prezentacji tego spektaklu, który był jednoznaczny w swej wymowie ale, który był wystawiany w wielkiej konspiracji. Na początku 1982 roku, do istniejących już tekstów, Edward Gramont dołączył nowy poemat „Pierwszy bal”. Główne partie aktorskie w tym spektaklu, należały do Edwarda Gramonta i Ireny kasprzak. Sposób kreacji ról, cechowała wielka determinacja i zaangażowanie.

Po 30 latach Edward Gramont, ponownie zmierzył się z „Modlitwą”, pisząc na nowo, z nieco większym dystansem poematy „Modlitwa” i „Pierwszy bal”. Skromna dekoracja, oszczędne wykonanie i duża dbałość o jakość słowa, to cechy, które zdominowały wskrzeszony spektakl. Sądząc po reakcji widzów, był to pomysł trafiony.

Galeria

Geneza

13 Premiera Teatru TAQ, miała miejsce 31 grudnia 1981roku, w mieszkaniu Włodzimierza Butryma przy ul. Piastowskiej 60 w Bielawie, podczas nielegalnego wyjazdu Ireny Kasprzak i Edwarda Gramonta w czasie stanu wojennego.

Autorem scenariusza i reżyserem spektaklu oraz inscenizacji jest Edward Gramont.

Aktorzy

Adriana Boś
Edward Gramont

Pierwszy skład zespołu
Irena Kasprzak
Edward Gramont
Włodzimierz Butrym

Kronika

Ilość wystawień sztuki: 13

Ważniejsze wystawienia sztuki: 

  • 31 grudnia 1981 – Bielawa. Mieszkanie Włodzimierz Butryma. ul. Piastowska 60
  • 13 stycznia 1982 – Głogów. Kaplica przy kościele pw.św. Mikołaja
  • 26 lutego 1982 – Kożuchów. Sala WSS ”Społem”
  • 13 grudnia 2012 – Zielona Góra. Restauracja wegetariańska „Zielona Jadłodajnia”
  • 29 grudnia 2012 – Nowa Sól. Teatr TERMINUS A QUO. GNAJT – GRUDNIOWA NOC AMBARASUJĄCYCH JEDNAKOWOŻ TEATRÓW
  • 6 września 2013 – Krosno. Regionalne Centrum Kultur Pogranicza. NOCNE TEATRALIA – STRACHY 6