PAW – Powitanie Artystyczne Wiosny 2019

POWITANIE ARTYSTOWSKIE WIOSNY 2019 w Nowej Solio raz noc teatralna z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru

PROGRAM


#19:00 – EPIZODY ” wypowiedź artystyczna młodego TAQ – Terminus A Quo
#20:00 POZWÓL ZAISTNIEĆ (PREMIERA) – Obszar Działań Twórczych SOMA z Poznania
#21:00SKOWYT – Terminus A Quo
#22:00SZKOŁA CZAROWNIC – TAQ


BILETY: 8 pln spektakl / 15 pln karnet na całość do nabycia przed spektaklem
Startujemy od godziny 19:00
Chcesz być na bieżąco?Dołącz też do drugiego wydarzenia pod adresem:https://www.facebook.com/events/242650033181045/

Fot. Tomasz Pusiak

—————————


SZKOŁA CZAROWNIC – Terminus A Quo
Niebanalna literatura a nawet inaczej – literatura z najwyższej półki gwarantuje, szacunek dla słowa i myśli. Kompilacyjny charakter tekstów użytych w scenariuszu, nie osłabia treści jedynie je wzbogaca i urozmaica. A mówi się w tym spektaklu o rzeczach tak ważnych jak Bóg, moralność, dążenie do celu.
Jest to też Ostatnia Wieczerza kata, głównej postaci dramatu. Choć kat nie bierze w uczcie udziału, to jednak przez pryzmat wspólnego ucztowania aktorów i widzów właśnie kat jakby lekko wyautowany poza obszar działania mocno zagęszcza atmosferę, swoimi wywodami o kondycji moralnej ludzkości od zarania dziejów, od początku świata. Właściwie kat wygłasza tyradę, która miejscami upodabnia się do lamentu, czy też skowytu, osoby osaczonej, nie widzącej pozytywnego rozwiązania. Mimo wszystko mimo poważnych i przygniatających treści, spektakl ten ma sporo chwil niezwykłej lekkości choć w epilogu rzeczywiście widzowie postawieni są pod ścianą.


—————————


POZWÓL ZAISTNIEĆ (PREMIERA) – Obszar Działań Twórczych SOMA z Poznania


Spektakl ,,Pozwól zaistnieć” to pantomimiczna opowieść o człowieku, jednostce ludzkiej, która targana przez rzeczywistość wciąż poszukuje prawdy o sobie. Historia ukazuje początek istnienia człowieka, który poddany ciągłej walce z żywiołami, wpływami z zewnątrz, społecznymi kontekstami miota się między naturą a kulturą. Jednostka skazana jest na ciągłe poszukiwania odpowiedzi na pytanie o to jak żyć, co czynić aby świat był dla niej przychylny, aby jej działania nie okazywały się być zgubną pułapką.


Czy istnieje złoty środek? Czy istnieje recepta na szczęście? Jeżeli istnieje to, czy zależy tylko i wyłącznie od nas samych?


Pozwól zaistnieć historii o narodzinach, dorastaniu, rozwoju i poszukiwaniu swojego Ja.


Reżyseria: Patrycja KozyraAktorzy: Eliza Bartnik, Elwira Bartnik, Kajetan Rybkowski, Dominik Wirkus, Pamela Kokot, Alicja Kaniasta, Katarzyna Kuczyńska, Dominika Kaźmierska, Anna Uniejewska. Muzyka: Konstanty Kamiński


—————————


SKOWYT – Terminus A Quo
„Skowyt” to pierwszy głośny (lekko skandalizujący), spektakl Teatru TAQ, który przebił się wyraźnie ponad przeciętność i zwrócił uwagę na grupę teatralną. Stało się to za sprawą samej literatury gdyż „Howl” Allena Ginsberga to ikona literatury hipisowskiej. Poza tym sposób adaptacji tej literatury nie pozostawiał złudzeń. Nie ma tu żadnego kompromisu na zastaną rzeczywistość – jest ANARCHIA I REWOLUCJA!
Ostre, fizyczne granie od początku do końca. Wręcz jest tu zademonstrowany rodzaj walki między aktorami, którzy ścierają się gwałtownie ze sobą wyrzucając kaskady dźwięków, posiłkując się obrazoburczym acz nie pozbawionym logiki – tekstem. Rekwizyty użyte w spektaklu to parciana taśma, która dodatkowo pęta aktorów oraz tamburyn, które na krótki moment jest jakby sprawdzianem kontaktu między aktorami w całkowitym zatraceniu i transie. W spektaklu jest nadzwyczajnie dużo, potu, krzyku, fizycznego miotania się na scenie. Jazzowy podkład muzyczny jest dopełnieniem szaleńczej, nadekspresyjnej postawy aktorów, zaś wyciszająca klamra w postaci krótkiej ballady duetu Simon & Garfunkel uzupełnia całość. Jeżeli można tak się wyrazić dosadnie to może to być dobry przykład teatru, w którym gra się na bebechach. Rzecz nie posiada zapisu fabularnego jest to raczej zespół etiud połączonych ze sobą ściśle w całość. Co by nie mówić o tym spektaklu, jest to dobry przykład spektaklu kontrkulturowego wyrosłego z tradycji hipisowskiej. Obok, dwójki aktorów w realizacji spektaklu zaangażowana jest trzecia osoba, która odpowiedzialna jest za stronę techniczną spektaklu: światło i muzykę stosowaną w spektaklu.

Gdzie: http://terminusaquo.eu/teatr/
Kiedy: 30.03.2019