Sukces i nagrody dla aktorów Terminusa w Szamotułach

To była magiczna Noc Sztuki

Szamotuły Laur Rodu Górków

W ostatnią listopadową sobotę z 26 na 27 listopada 2016, do kina Halszka w Szamotułach na XX Ogólnopolski Turniej Sztuki Ożywiania Słowa o Laur Rodu Górków przybyli recytatorzy z różnych stron Polski: z Białej Podlaskiej, Bełchatowa, Chojnic, Czaplinka, Gostynia, Niekurska, Nowej Soli, Słupska, Trzcianki, Poznania, Tarnowa Podgórnego i Szamotuł.
Imprezę zainaugurował koncert Janusza Radka śpiewającego poezję Poświatowskiej. Następnie na scenie wkroczyli recytatorzy, aktorzy i artyści wykonujący poezję śpiewaną. Zawładnęli sceną do godziny 3 rano podczas pięciu konkursowych odsłon.
Po burzliwych obradach około godz. 5.00 ogłoszono werdykt. Jury tworzyli: Andrzej Ciborski – Radio Merkury Poznań, Jan Janusz Tycner – Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Mariusz Zaniewski – aktor Teatru Nowego w Poznaniu. Po obejrzeniu i wysłuchaniu czterech prezentacji teatrów jednego aktora, jednej „wywiedzione ze słowa”, dwudziestu jeden recytatorów oraz trzech prezentacji z kategorii poezja śpiewana, jurorzy przyznali następujące nagrody i wyróżnienia:
Statuetkę LAURU RODU GÓRKÓW i nagrodę główną otrzymała: Marta Kusak z Gostynia, która zaprezentowała wiersz bez tytułu „xxx” Haliny Poświatowskiej oraz fragment prozy Nataszy Goerke „Wizyta”. W kategorii teatr jednego aktora, przyznano dwie nagrody: Justynie Dywańskiej z Nowej Soli i Pawłowi Jagusiowi z Bełchatowa. W kategorii recytacja, dwie równorzędne I nagrody otrzymali: Konrad Gramont z Nowej Soli i Marta Łaska z Białej Podlaskiej, dwie równorzędne II nagrody: Katarzyna Cichocka z Poznania i Joanna Pilarska z Tarnowa Podgórnego, dwie równorzędne trzecie nagrody: Sławomir Aftarczuk i Magdalena Ignasińska z Trzcianki oraz wyróżnienia: Magdalena Budzyniak z Nowej Soli, Norbert Panert z Niekurska i Martyna Szabat ze Słupska. W poezji śpiewanej przyznano dwie równorzędne nagrody: Joannie Pilarskiej z Tarnowa Podgórnego oraz Pawłowi Datkiewiczowi z Trzcianki. Wyróżnienie: Marcelinie Olejnik z Szamotuł. Nagroda publiczności trafiła do Pawła Jagusia z Bełchatowa.
Konkurs wsparło finansowo Starostwo Powiatowe w Szamotułach. Jubileuszowy XX Turniej poprowadził Włodzimierz Ignasiński. Organizatorem był Szamotulski Ośrodek Kultury.