O spektaklu
Trans-Atlantyk teatru TAQ, to przede wszystkim opowieść o perypetiach Witolda Gombrowicza na obczyźnie. Sarkastyczny ton głównego bohatera od początku do końca przewija się w wypowiedziach głównych bohaterów. Treść ich rozmów dotyczy przede wszystkim środowiska Polaków w Buenos Aires. Język Gombrowiczowski jest szalenie plastyczny i dlatego bohater rozkręcając karuzelę zdarzeń obnaża fałszywą i obłudną postawę rodaków.
Sprawa wydaje się mieć szerszy wydźwięk gdyż tak naprawdę pokazuje mentalność Polaków jako takich w ogóle, a nie tylko na emigracji. W tym wypadku Gombrowicz zdaje egzamin jako bardzo bezwzględny demaskator. Sugestywna gra poszczególnych postaci jak i głównego bohatera nie pozostawia złudzeń co do przesłania spektaklu.
Spektakl nie jest wzorowany na żadnej dotychczasowej znanej inscenizacji.
Galeria
Geneza
199 Premiera Teatru TAQ, miała miejsce 1 października 2009 roku w Nowosolskim Domu Kultury na zlecenie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowej Soli w ramach projektu WIELKA EMIGRACJA wg scenariusza i koncepcji Edwarda Gramonta. Scenariusz oparty został na powieści Witolda Gombrowicza p.t. „Trans-Atlantyk”.
Aktorzy
Eliasz Gramont – Gombrowicz
Konrad Gramont – Wodzirej, Baron
Tomasz Rybarczyk – Minister Kosiubidzki
Adriana Boś – angel Recoleta
Edward Gramont – kapitan
Cezary Molenda – Cieciszowski
Emigranci:
Irena Kasprzak, Agata Wojtkowiak, Katarzyna Peca, Kinga Nowak, Magdalena Budzyniak, Krzysztof Swereda, Natanael Gramont, Małgorzata Peca, Kinga Nowak, Natalia Baik, Agata Remfeld, Kamil Ksiądzyk
Pierwszy skład zespołu
Eliasz Gramont – Gombrowicz
Konrad Gramont – Wodzirej, Baron
Tomasz Rybarczyk – Minister Kosiubiński
Anna Młynarczyk – angel Recoleta
Edward Gramont – kapitan
Cezary Molenda – Cieciszowski
Emigranci:
Irena Kasprzak, Adriana Boś, Daria Gapińska, Anna Rybarczyk, Katarzyna Woźniak, Agata Wojtkowiak, Dana Cieplicka
Kronika
Ilość wystawień sztuki: 8
Ważniejsze wystawienia sztuki: