O spektaklu
„Usuwanie Alejandry” to druga praca Edwarda Gramonta na utworach argentyńskiej poetki Alejandry Pizarnik. Jest coś szczególnego w słowach, które twórczo wypełniły się jako poezja i proza tej niezwykłej i tragicznej poetki. W jej życiu była pustka i wyobcowanie a w „życiu po życiu”, na scenie Teatru TAQ, rozkwitła róża o niebywałej piękności. Tak chyba można określić to co napisało się w fizycznej postawie aktorów dla których tekst jest tylko dopełnieniem przejmującego aktu czułej wrażliwości i wszechobecnego niepokoju. Alejandra szuka siebie, i nie może znaleźć, pogłębia się kryzys. Jej przyjaciele, duchy opiekuńcze próbują odnaleźć drogę, sens życia, ale ona błądzi, wpada coraz głębiej w czeluść pokręconych, pogmatwanych sytuacji, które ją przerastają i przerażają. Taka była Alejandra Pizarnik i taka została na nowo poczęta, wciąż odradzając się w nowych sytuacjach na scenie.
Galeria
Wkrótce.
Geneza
172 premiera Teatru TAQ, miała miejsce 19 listopada 2006 roku, w sali im. Ryszarda Cieślaka, w siedzibie Teatru TAQ w Nowej Soli.
Pomysł na spektakl wykiełkował w głowie Edwarda Gramonta po lekturze tekstów Alejandry Pizarnik „Usuwanie kamienia obłędu” w przekładzie Zuzanny Gawron, zamieszczonych w czasopiśmie „Rita Baun” nr 10, lato 2006.
19 listopada 2016 roku miało miejsce wznowienie spektaklu w formie monodramu, w wykonaniu Justyny Dywańskiej.
Aktorzy
Obecnie monodram w wykonaniu Justyny Dywańskiej
Justyna Dywańska – Alejandra
Pierwszy skład zespołu
Justyna Stasik – Alejandra
Karolina Stec
Konrad Gramont
Kronika
Ilość wystawień sztuki: 5
Ważniejsze wystawienia sztuki: