VI Ogólnopolski Festiwal Teatrów dRoBNY 2023

Z ogromną radością informujemy, że VI edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów dRoBNY odbędzie się w dniach 1-2 grudnia br. w Jarosławskim Ośrodku Kultury i Sztuki. Zapiszcie tę datę w waszych kalendarzach i przyjeżdzajcie do Jarosławia !

VI Ogólnopolski Festiwal Teatrów dRoBNY 2023 za nami.

Przybywamy z wieścią, że Magdalena otrzymała wyróżnienie oraz specjalną nagrodę kapituły teatru Kąt. Dziękujemy, Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki, za ugoszczenie, oraz naszym teatralnym przyjaciołom gratulujemy nagród i świetnych spektakli! Oby drogi niedługo znów nam się skrzyżowały.

Festiwal drobny Jaroslaw Magdalena Budzyniak wyroznienie Teatr Terminus A Quo
Festiwal drobny Jaroslaw Magdalena Budzyniak wyroznienie Teatr Terminus A Quo


To był cudowny weekend pełen fantastycznych spektakli, rozmów i spotkań. Mamy nadzieję, że oprócz naszych „drobnych” kuferków wieziecie ze sobą dobre wspomnienia z naszego „drobnego”.

Festiwal Drobny 2023
Festiwal Drobny 2023

Oficjalnie ogłaszamy, że jury w składzie : Monika Siara -Bramora, Maciej Szukała, Konrad Żygadło po obejrzeniu 6 spektakli konkursowych postanowiło przyznać:

I NAGRODĘ dla Pracowni Teatralnej Forma T za spektakl ” Wiesz pójdę z tobą”
II NAGRODĘ dla Pawła Zieglera za świadomość podejmowanych tematów w spektaklu „Kaczmarek”
WYRÓŻNIENIE dla Tamary Yelchaninovej
za świadomość i plastykę ciała na scenie w spektaklu „Mięso”
WYRÓŻNIENIE dla pary aktorskiej Katarzyny Jaworskiej oraz Jarosława Ostrowskiego z Teatru Parabuch za umiejętne budowanie relacji, wdzięk sceniczny i czułość do tekstu w spektaklu „Staromodna komedia”
WYRÓŻNIENIE dla Magdaleny Budzyniak z Teatru A Quo za wyrazistą osobowość sceniczną w spektaklu „La Malcastree”
Ponadto Kapituła Teatru Kąt w składzie : Rafał Paśko , Barbara Gembrowicz, Anna Duliban, Lidka Wiśniewska przyznała ” nagrodę drobną” dla :
Mikołaja Mankiewicza za wiarygodność, naturalność, i świadomość sceniczną w spektaklu ” Wiesz pójdę z tobą” oraz Magdalenie Budzyniak z Teatru A Qua za magnetyzm wykreowanej postaci i prawdę sceniczną.

Nagrody zostały ufundowane przez Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki.
GRATULUJEMY
Do zobaczenia !

ZAPOWIEDŹ

Kwalifikacje na VI Ogólnopolski Festiwal Teatrów „dRoBNY”❗
Komisja Artystyczna po obejrzeniu 28 spektakli zgłoszonych na VI Ogólnopolski Festiwal Teatrów „dRoBNY” postanowiła zakwalifikować do konkursu następujące teatry i twórców indywidualnych (kolejność przypadkowa):

Teatr Parabuch „Staromodna komedia” , reż. Ryszard Jakubisiak /Warszawa/

Paweł Ziegler „Kaczmarek”, reż. Małgorzata Paszkier – Wojcieszonek /Katowice, Zielona Góra/
„KACZMAREK” Kaczmarek to intymna opowieść o człowieku, którego życie rozgrywa się na tle wielkich wydarzeń historycznych XX wieku. Bohater opowiada swoją historię prawdziwie, nie oszczędzając widza. Niczego nie koloryzuje, nie ocenia, zmusza do wędrówki trudną drogą wyboru. , gdy wyboru tak naprawdę nie ma. Drogą wolności miedzy granicami, szlabanami, wojnami,. Drogą miłości do świata, który kochać tak trudno.

Magdalena Budzyniak- Terminus A Quo „La Malcastrèe” , reż. Edward Gramont /Nowa Sól/ spektakl dla publiczności pełnoletniej!/
Spektakl o szaleństwie kobiety, która pracując w ochronce z dziećmi z upośledzeniami umysłowymi, sama dotarła do źródła szaleństwa, które wytrysnęło z jej wnętrza, na skutek traumatycznych doświadczeń z tymi dziećmi. Sugestywna gra aktorki i bardzo mocne, wyostrzone teksty nie pozostawiają żadnych złudzeń, że wymowa tego spektaklu wymierzona jest w system ubezwłasnowolniający jednostkę ludzką. Ten bardzo kobiecy spektakl ogląda się z wielkim przejęciem.
Fot na plakacie autorstwa Tomasza Pusiaka

Tamara Yelchaninova – Teatr Stajni Metamorficznej „Mięso”, reż. Jacek Wilantewicz / Ziębice/
„MIĘSO” Scenariusz spektaklu został poarty m.in. na nowozelandzkiej baśni, barokowej poezji hiszpańskiej (Francisco Gomez Quevvedo) i wiersza (Igora Siewierianina) „Villa mon Repos”. Bohaterka monodramu przechodzi szereg transformacji, dążąc do odnalezienia swojej tożsamości i odrzucenia przyjętych norm ograniczających jej osobowość. Poddana presji kulturowej obrazu kobiecego piękna i brzydoty usiłuje zedrzeć z siebie maskę. Za sprawą zaklęć przywołuje mityczną postać Hine Nuli Te Po – Kobiety Nocy. Nie ruszając się z magnetycznego pola swojego mieszkania, uwięziona w świetle lampy, zatacza kręgi, podróżując do centrum nie znanego wcześniej świata baśni i symbolicznych znaczeń. Temat jakim jest ciało kobiece, poddane torturze przemyślnych zabiegów kosmetycznych oraz fizycznych nadużyć, staje się punktem wyjścia do snucia delikatnej i onirycznej nici opowieści. Przetaczające się obrazy ukazują liczne panoptikum dziwadeł i obrazy kolejnych przepoczwarzeń, aż do uzyskania ostatecznej formy nocnego motyla.

Mikołaj Mankiewicz ” Wiesz pójdę z tobą”, reż. Aneta Ćwieluch /Bolesławiec/

  "Wiesz pójdę z tobą" Scenariusz monodramu oparty na książce Patricka Suskind'a "Historia pana Sommera ". Spektakl to pozorne spotkanie dwóch mężczyzn, których dzielą pokolenia ale jednak coś łączy. To historia o dorastaniu, samotności i zapatrzeniu na siebie, gubiąc po drodze drugiego człowieka. Zabawna momentami opowieść przeplata się z nostalgią i refleksją. Co łączy młodego chłopca ze starszym mężczyzną, łączy czy dzieli?

Wiktoria Skowron „Wychowana”, reż. Dominika Migoń – Madura / Dębica/
„Wychowana” Spektakl powstał na motywach powieści Marty Dzido „Matrioszka”. Poruszane są w nim kwestie alkoholizmu w rodzinie oraz tego, jak często jesteśmy wychowywani do chowania się w cieniu, milczeniu i trwania w marazmie czynniki te mogą mocno odbijać się na funkcjonowaniu dziecka z syndromem DDA w dorosłym życiu. Czy da się uwolnić z tego błędnego koła? Czy przez całe życie trzeba tkwić w błędnym schemacie? Czy warto zderzyć się z nie zawsze łatwą i przyjemną dla nas rzeczywistością? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Lista rezerwowa:
Teatr Ad Hoc „Łysa śpiewaczka”, reż. Maria Bembenek /Stalowa Wola/
Dziękujemy serdecznie za wszystkie zgłoszenia. Wybór był bardzo trudny, z uwagi na charakter festiwalu „dRoBNY” oraz ograniczenia czasowe i organizacyjne nie mogliśmy zaprosić więcej spektakli ????
Gratulujemy wszystkim zakwalifikowanym i do zobaczenia w Jarosławiu na dRoBNYM”❗

JURY:

Monika Siara – Bramora
Urodzona w 1993 roku absolwentka Wiedzy o Teatrze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Uczestniczka projektów dramatopisarskich takich jak Nowa Huta – moja miłość, Centrum Dramatu Najnowszego, Kapsuła Czasu, Nasz Głos. Jej teksty miały trzykrotne czytania w Laboratorium Dramatu Teatru Dramatycznego: „M. czyli historia, której poznać nie chcecie” (reż. Ewa Małecki, 2018 rok ), „Widok z mojego balkonu” (reż. Ewa Małecki, 2019 rok ) , „Uczynki godne łez (reż. Ewa Małecki, 2020 rok). Jej dramat „Widok z mojego balkonu” znalazł się w finale Gdańskiej Nagrody Dramaturgicznej w 2018 roku. Tekst ten został zrealizowany również w ramach TEATROTEKI (reż. Ewa Małecki, 2019 rok ). Sztuka „Miss o zapachu dymu” została opublikowana w cyfrowej antologii Teatru Starego Nasz Głos, miała również swoje czytanie w ramach festiwalu Źródła Pamięci: Szajna – Grotowski – Kantor 2021 rok. W kwietniu 2022 roku jej sztuka „Matecznik” miała swoją premierę w Teatrze Przedmieście w Rzeszowie.

Konrad Żygadło
Absolwent 1 LO im. M. Kopernika w Jarosławiu ( 2013 r.). Ukończył Teatrologię na UJ w Krakowie (2016 r.) , a następnie Wydział Aktorski na Akademii Teatralnej w Warszawie (2021 r.) . Zdążył już współpracować z Teatrem Narodowym, Teatrem Dramatycznym w Warszawie, Teatrem WarSawy, Och-Teatrem oraz takimi reżyserami, jak m.in. Jan Englert, Piotr Ratajczak, Agata Duda Gracz, Igor Gorzkowski i Adam Sajnukiem. W 2022 r. został laureatem konkursu „Polowanie na motyle” i dołączył do sezonowego zespołu aktorskiego Teatru Ochoty. W kinie zadebiutował na IV roku studiów teatralnych rolą Daniela w filmie „Wszyscy moi przyjaciele nie żyją” Jana Belcla. Grał też m.in. w serialu „Papiery na szczęście” oraz „1670”, który 13 grudnia będzie mieć premierę na Netflixie. We wrześniu zadebiutował w Teatrze Telewizji rolą Ubeka Strusińskiego w „Praskim Reytanie” Tomasza Drozdowicza. Regularnie współpracuje z Teatrem Polskiego Radia, udziela się w dubbingu. Dziennikarz prezenter Radiowej Dwójki. prowadzi zajęcia teatralne w warszawskiej Brodway Musical School. Współzałożyciel Kolektywu twórczego „Kolejny Teatr”, który w ramach rezydencji artystycznej w Teatrze Jaracza w Olsztynie zrealizował spektakl „Dziewczyna z Aloesem” na podstawie scenariusza Szymona Jachimka.

Maciej Szukała

Aktor Teatru Przedmieście od 2005 roku, pedagog animator kultury, reżyser. Od początku współtworzy niezależną scenę Teatru Przedmieście w Rzeszowie, zagrał w niemal wszystkich przedstawieniach teatru. Autor muzyki do spektakli teatralnych, gitarzysta, wokalista. Absolwent socjologii i pedagogiki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Twórca i organizator festiwali teatralnych i wydarzeń artystycznych (między innymi: „Źródła pamięci, Szajna-Grotowski- Kantor ” , Festiwal Teatralny „Buda Jarmarczna”, Wieczory Literackie z Mistrzem Słowa, Podkarpacki Przegląd Piosenki Autorskiej „Autograf”, Ogólnopolski Festiwal Teatralny „Afera”). Od 2011 roku prezes Galicyjskiego Towarzystwa Edukacyjnego „GATE” w Rzeszowie, koordynator projektów artystycznych. Instruktor młodzieżowych i dorosłych zespołów teatralnych: Teatr A’propos, Teatr Grymas oraz ATD im J.Żmudy w Stalowej Woli i Teatr Sioło w Rakszawie.

Foto. Krzysztof Peszko

Jaroslaw Festiwal Teatralny
Jaroslaw Festiwal Teatralny