„Wariat i Zakonnica” w Toruniu

W latach 20.XX wieku w Toruniu bywał Stanisław Ignacy Witkiewicz. Pojawił się na zaproszenie Kazimiery Żuławskiej, która go ceniła i podziwiała. Wśród elit intelektualnych i artystycznych Torunia uważany był za dziwaka, a jego twórczość nie była doceniana. Mimo to, pozostawił trwały ślad w mieszczańskich myślach i mocno poruszył środowisko kulturalne Torunia w tym czasie.
3 grudnia 2015 roku zrealizowane zostanie wydarzenie kulturalne i artystyczne pod hasłem „Witkacy w Toruniu”. Organizatorzy wydarzenia maja na celu nie tylko przybliżenie sylwetki niezwykłego twórcy, jakim był niewątpliwie Stanisław Ignacy Witkiewicz, ale również pokazanie jego osoby w kontekście miasta Torunia i jego historii. Mało kto wie, jak wielki był potencjał kulturalny Torunia w latach 20. XX wieku.

10.00 Rynek Starego Miasta
Gra miejska,
Grę poprowadzą studenci Zakładu Plastyki Intermedialnej dla uczniów Liceum nr 1 w Toruniu. Gra będzie miała na celu pokazanie obecności Witkiewicza w szczególnych miejscach, z którymi był związany: Pensjonat „Zofijówka” , kamienica na Żeglarskiej 8, , teatr oraz ratusz, w ramach gry odbędą się również warsztaty plastyczne nawiązujące do twórczości artysty „Firma portretowa S.I. Witkiewicz”. warsztaty poprowadzi Pani Justyna Rebelka-Czapiewska.

18.00 Zakład Plastyki Intermedialnej ul. Mickiewicza 121
„…do Niewiernych Toruńczyków” – panel dyskusyjny o Toruniu z czasów Witkacego
W budynku na Mickiewicza 121, odbędzie się dyskusja o Witkacym w Toruniu, w której wezmą udział: Stanisław Jasiński z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury, Sławomir Majoch z Muzeum Uniwersyteckiego Rozmowę poprowadzi Anna Kroplewska- Gajewska z Muzeum Okręgowego w Toruniu.

19.30 Zakład Plastyki Intermedialnej ul. Mickiewicza 121
Wariat i zakonnica” – spektakl teatru Terminus A Quo
W sali multimedialnej na Mickiewicza 121 wystawiony będzie spektakl teatralny „Wariat i zakonnica” Stanisława Ignacego Witkiewicza. Wystąpi Teatr „Terminus A Quo” z Nowej Soli. W roli głównej charyzmatyczny Edward Garmont.

Więcej o wydarzeniu na Facebooku: https://www.facebook.com/events/201974656803540/

Wariat-Zakonnica_Torun