Pieśń Awrejmełe

O spektaklu

„Pieśń Awrejmełe” to jedyny w swoim rodzaju hołd złożony narodowi żydowskiemu, który przez wieki współtworzył kulturę, życie społeczne i polityczne naszego kraju. Wprawdzie słowa pochodzą od Żyda mieszkającego na Bałkanach (profesora literatury) ale w tym wypadku wydźwięk tego co minęło bezpowrotnie i odeszło jest zbieżne z odczuciami jakie obecne są w naszej polskiej kulturze.

Dobrze się stało, że teatr offowy jakim jest TERMINUS A QUO z należną czcią i szacunkiem potraktował materiał poetycki i wtłoczył go w krajobraz opuszczonych białych flag bezradności, bowiem nigdy nie wiadomo, czy to co odeszło, uległo zapomnieniu i zatarciu, czy też nadal żyje i pulsuje w naszych żyłach, tym bardziej boleśniej, że nie można tego doświadczyć namacalnie. Pajęcza sieć oplata nas mocniej i ściślej niż nam się wydaje, jest obecna, nie tylko wtedy spada na nasze głowy ale przede wszystkim, dlatego, że wciąż żyje w naszych sercach.

Galeria

Wkrótce.

Geneza

38 Premiera Teatru TAQ, miała miejsce 16 marca 1991roku, w Nowosolskim Domu Kultury „Budowlani” w Nowej Soli podczas imprezy MUZYKA I TEATR – MIT’91.

Autorem scenariusza jest Edward Gramont na podstawie poematu Eugena Werbera w przekładzie Danuty Circić-Straszyńskiej, opublikowanego w nieistniejącym już miesięczniku „Literatura” (niestety na skutek różnych zawirowań, nieznany jest przez twórców tytuł tego poematu, gdyby więc ktoś z czytających natknął się na ten tekst, twórcy będą wdzięczni za informację na ten temat).

Aktorzy

Obecny skład zespołu
Eliasz Gramont – skrzypek
Lamentujące:
Sylwia Adamczak
Katarzyna Peca
Magdalena Budzyniak
Marta Chorążyk
Karina Buczyńska
Anna Kasędra

Pierwszy skład zespołu
Waldemar Goliński – skrzypek
Daria Kwiatkowska – wokalistka
Lamentujące:
Monika Niedzielska
Jadwiga Bendowska

Kronika

Ilość wystawień sztuki: 7

Ważniejsze wystawienia sztuki:

  • 16 marca 1991 – Nowosolski Dom Kultury „Budowalni”. MUZYKA I TEATR – MIT'91
  • 21 czerwca 1991 – Nowa Sól. Nowosolski Dom Kultury „Budowlani”. MEETING TEATRÓW AMATORSKICH – META'91
  • 9 listopada 1991 – Nowa Sól. Nowosolski Dom Kultury „Panopticum”. Finał IX TURNIEJU POETYCKIEGO O „PIERŚCIEŃ KINGI”
  • 28 kwietnia 2011 – Zielona Góra. Restauracja wegetariańska „ZIELONA JADŁODAJNIA”