O ruchu i nieporuszeniu Douve

O spektaklu

„O ruchu i nieporuszeniu Douvẻ” to sztuka poetycka z wizjami Edwarda Gramonta teatralnej interpretacji poezji Yves Bonnefoya. Już w młodości, zanim jeszcze Edward Gramont założył swój teatr miał w głowie jakiś bliżej niesprecyzowany zamysł taneczny o życiu i umieraniu tancerki Douvẻ.

Pierwsza próba inscenizacyjna, nie była zbyt udana, gdyż w tamtym okresie (pod koniec lat osiemdziesiątych), w Teatrze TAQ nie było tancerek i trzeba było kolejnych kilkunastu lat by próbę tę udanie podjęła Katarzyna Mikołajczak. Jej taniec z ramką i słowo poetyckie podawane przez Edwarda Gramonta, wzajemnie się uzupełniają i współzawodniczą w swej żarliwości i oddaniu a także nieokreślonym dramatyzmie chwili. Powstał z tego nie banalny obraz o dużych walorach estetycznych. Całości dopełnia klimatyczna muzyka Bobby McFerrina.

Galeria

Wkrótce.

Geneza

28 premiera Teatru TAQ, miała miejsce 8 lutego 1989 w Nowosolskim Domu Kultury „Budowlani” w Nowej Soli. Edward Gramont, zafascynowany poezjami Yves Bonnefoya, napisał scenariusz wybierając utwory z tomiku „Ten sam ciągle głos”.

Aktorzy

Obecny skład zespołu
Katarzyna Mikołajczak
Edward Gramont

Pierwszy skład zespołu
Daniel Kalinowski
Magdalena Teszner
Agata Wojtkowiak
Dorota Kowalczyk
Iwona Porzelska
Justyna Marszałek

Kronika

Ilość wystawień sztuki: 5

Ważniejsze wystawienia sztuki:

  • 12 maja 1989 – Zielona Góra. Klub „Polska Wełna”. ELIMINACJE WOJEWÓDZKIE OGÓLNOPOLSKIEGO FESTIWALU TEATRÓW AMATORSKICH
  • 11 czerwca 1989 – Nowa Sól. Nowosolski Dom Kultury „Budowlani”. MEETING TEATRÓW AMATORSKICH – META'89
  • 1 października 1989 – Nowa Sól. Nowosolski Dom Kultury „Budowlani”. Finał VIII TURNIEJU POETYCKIEGO o „PIERŚCIEŃ KINGI”
  • 18 maja 2013 – Zielona Góra. Muzeum Ziemi Lubuskiej. FRANCUSKA NOC W MUZEUM