Skip to content

Kategoria Sceniczne

Do końca

Do Konca Spektakl Terminus A Quo Ada Bednarek Edward Gramont Nowa Sol fot Karol Kolba

O spektaklu „Do końca” to spektakl plastyczny, w którym dopatrzeć się można elementów tańca butoh, ale także obrazów plastycznych, a przede wszystkim poetyki teatralnej charakterystycznej dla TERMINUS A QUO. Nie ma tu ani momentów zwrotnych ani zaskakujących scen. Tonacja spektaklu…

Same

Same spektakl teatr taq

O spektaklu „Same” to spektakl wyrosły jak najbardziej z tradycji twórczej TAQ, w którym równolegle do siebie realizowanych jest kilka wątków fabularnych, które nie maja finału, są jedynie szkicem do rozważań na temat kondycji moralnej i psychicznej współczesnego człowieka –…

Historia Niesfornej Dziewczynki

historia niesfornej dziewczynki

O spektaklu „Historia niesfornej dziewczynki” to spektakl dwuwarstwowy z jednej strony mocno wyeksponowana jest warstwa choreograficzna, z drugiej warstwa werbalna. W jednym i w drugim przypadku te warstwy istnieją autonomicznie, choć są momenty, że te warstwy zachodzą na siebie i…

Sześcionóg

szescionog

O spektaklu „Sześcionóg” to spektakl obyczajowy z życia nastolatek, młodych ambitnych dziewczyn, które mają jasno określony cel w życiu jeżeli chodzi i uzyskanie wysokiej pozycji społecznej i zawodowej. Niemniej widoczny, nonszalancki stosunek do rzeczywistości podyktowany jest buntem wynikłym z adolescencji.…

Tangali – baśń brazylijska

tangali

O spektaklu „Tangali” to wierne przeniesienie na scenę, baśni brazylijskiej „Tangali i córka księżyca” ze scenografią Cezarego Molendy, Edwarda Gramonta, Konrada Gramonta i Adriany Boś, z oprawą muzyczną muzyków brazylijskich Nany Vasconcelosa i Hermeto Pascuala. Treścią baśni jest przygoda, jaką…

Ruchawy zapalec

ruchawy zapalec

O spektaklu „Ruchawy zapalec” to spektakl oparty na ruchu wyniesionego z etiud realizowanych przez trójkę aktorów Teatru TAQ: Cezarego Molendy, Adriany Boś i Magdaleny Budzyniak. Nad konstrukcją scenariusza i ostatecznym kształtem sztuki pracowali Cezary Molenda i Edward Gramont posiłkując się…

O ruchu i nieporuszeniu Douve

o ruchu i nieporuszeniu

O spektaklu „O ruchu i nieporuszeniu Douvẻ” to sztuka poetycka z wizjami Edwarda Gramonta teatralnej interpretacji poezji Yves Bonnefoya. Już w młodości, zanim jeszcze Edward Gramont założył swój teatr miał w głowie jakiś bliżej niesprecyzowany zamysł taneczny o życiu i…

Trzciny

trzciny

O spektaklu „Trzciny” to autorska wizja Edwarda Gramonta, który akcję spektaklu umieścił w klimacie orientalnym a ściślej mówiąc w klimacie kultury japońskiej gdyż w spektaklu wykorzystana jest poezja haiku, także scenografia kojarzy się z klimatami filmów Kurosawy czy Kobayashiego. Fabuła…

Spokojnie

spokojnie

O spektaklu „Spokojnie” to spektakl prowokujący do zadania sobie pytania o miejsce sztuki we współczesnym świecie. Treść sztuki nie jest jednoznaczna z jednej strony aktorzy eksponują prymitywny sylaboton dźwięków charakterystycznych dla simopatów z drugiej zaś opowiadają o państwie totalitarnym –…

Usuwanie Alejandry

Monodram Usuwanie Alejandry Teatr Terminus A Quo Kinga Kaczmarek 8

O spektaklu „Usuwanie Alejandry” to druga praca Edwarda Gramonta na utworach argentyńskiej poetki Alejandry Pizarnik. Jest coś szczególnego w słowach, które twórczo wypełniły się jako poezja i proza tej niezwykłej i tragicznej poetki. W jej życiu była pustka i wyobcowanie…

Nie do mówienia

nie do mowienia

O spektaklu „Nie do mówienia” to kolejna udana odsłona, w której współistnieją jednocześnie mistyczny obraz plastyczny i beznamiętny wątek publicystyczny zahaczający jakby od niechcenia o aktualne jątrzące sprawy (ACTA). Twórczy tandem: Edward Gramont i Cezary Molenda są przekonani i trafności…

Ukrzyżowanie Manekina

Ukrzyzowanie manekina

O spektaklu „Ukrzyżowanie manekina”, to bajka z objechanym morałem albo i bez morału czyli po prostu taka bajka niemoralna, no bo przecież są tu przecież takie wyrażenia jak wyśpiewane „całowanie w dupę…” albo „odpierdolcie się skurwysyny…”No cóż bajka, a może…

Wygnańcy

wygnancy

O spektaklu „Wygnańcy” to spektakl demaskujący postawy islamskich terrorystów w znienawidzonej stolicy WSZELKIEGO ZŁA – ELOEN DEIGREKEN czyli stolicy Wielkiej Brytanii, Londynu. Spektakl osadzony jest w wymownej scenografii, w której dominuje odgłos spadających kropelek wody. Woda jest symbolem, czystości, która…

Wieczny Odpoczynek

wieczny odpoczynek

O spektaklu Trzech ludzi o szemranym charakterze spotyka się przy stoliku w knajpce. Dyskutują o swoich nałogach: alkoholizmie, hazardzie i ciułaniu mamony. Gdy sytuacja się podgrzewa ich spotkanie przeradza się w kłótnię. Atmosfera przybiera nieco grobową atmosferę. Galeria Geneza Aktorzy…

Pieśń Awrejmełe

Piesn Awrejmele

O spektaklu „Pieśń Awrejmełe” to jedyny w swoim rodzaju hołd złożony narodowi żydowskiemu, który przez wieki współtworzył kulturę, życie społeczne i polityczne naszego kraju. Wprawdzie słowa pochodzą od Żyda mieszkającego na Bałkanach (profesora literatury) ale w tym wypadku wydźwięk tego…

Wniebowzięcie

Wniebowziecie Stachura Edward Spektakl

O spektaklu „Wniebowzięcie” to spektakl na wskroś poetycki, trochę taki rozjechany i włóczęgowski, nawiązujący swym klimatem do osoby autora tekstów. Motyw drogi, którą się idzie. On idzie tą drogą. On i jego odbicie. Idzie do Gałązki Jabłoni. On jest wiecznym…

Syndrom Ucieczki

syndrom ucieczki

O spektaklu „Syndrom ucieczki” to bardzo charakterystyczny dla Teatru TERMINUS A QUO spektakl, gdzie wizje plastyczne przeplatają się z intensywną grą na scenie. Postać główna opowiada siebie, opowiada o swoich emocjach głęboko ukrytych we wnętrzu, które wylewają się niczym katastrofalna…

832 upadki Lubomira Charliego

832 upadki lubomira czarliego

O spektaklu „832 upadki Lubomira Charliego”, to zabawne perypetie kochasia, który próbuje uwieść jak najwięcej kobietek, lecz te podboje kończą się w każdym przypadku klęską, stąd tak bolesne upadki. Trzeba zaznaczyć, że w każdym przypadku, nowa wybranka posiada inne przymioty…

Solo Głupiego Pastucha

solo glupiego pastucha

O spektaklu „Solo głupiego pastucha” to szkic sceniczny, który powstał z pociągnięcia pędzla malarza formisty, demiurga, który nadał mu wewnętrzny ład, tworząc w ten sposób świat realnie odrealniony umiejscowiony gdzieś w sferze psychiki. Nie ma tu konkretnej akcji z frapującą…

Abraxas

abraxas karol kolba

O spektaklu „Abraxas” to wstęp do filozofii Wschodu, podobnie jak to było u Carla Gustawa Junga, gdy napisał ten tekst, który zapoczątkował wielką erupcję jego twórczości. Niemniej za życia Junga, ten tekst na życzenie autora, nie był publikowany. W adaptacji…

Król Lear

krol lear

O spektaklu „Król Lear” Teatru TAQ to realizacja spektaklu bez słów. Edward Gramont, oprócz swojej wizji spektaklu, zaprosił do realizacji cały zespół. Z zespołu wyłoniły się osoby, które miały ostateczny wpływ na realizację przedstawienia: Katarzyna Mikołajczak, Eliasz Gramont, Cezary Molenda,…

Fazy

Fazy

O spektaklu „FAZY”, to opowieść o 12 miesiącach nie w jednym roku kalendarzowym lecz na przestrzeni dziejów, świata i ludzkości, zupełnie irracjonalna opowieść o rzeczach, które same z siebie są nieistotne by o nich mówić a jednak te rzeczy i…

Dziewczynka z żyletkami

dziewczynka

O spektaklu „Dziewczynka z żyletkami” to szokujący spektakl o nietolerancji. O odrzuceniu. Spektakl wzorowany na baśni Hansa Christiana Andersena „Brzydkie kaczątko” ale bez happy endu. Aktorka w szczery i przekonywający sposób mówi o swoich poglądach, które delikatnie mówiąc można nazwać…

Antygona

antygona

O spektaklu Antygona – tragedia Sofoklesa nazywana jest tragedią władzy i klasyfikowana jako chronologicznie ostatnia z cyklu trzech tragedii tebańskich (Król Edyp, Edyp w Kolonie, Antygona) opartych na mitach o tebańskim rodzie Labdakidów. Po śmierci Edypa Polinik i Eteokles podzielili…

Prosto w Twarz

prosto w twarz

O spektaklu „Prosto w twarz” to spektakl wyjątkowy w dorobku Teatru TAQ. Powstał w czasie stanu wojennego w Polsce, aczkolwiek jakby nie traktuje o realiach polskich z nastawieniem na politykę gdyż opowiada o problemach Ameryki Łacińskiej za sprawą autora tekstów…

Elektra

elektra

O spektaklu „Elektra” Eurypidesa, spod znaku TAQ, to inscenizacja w stylu Teatru ubogiego, gdzie faktycznie elementy scenograficzne sprowadzone są do minimum , po to by wyeksponować dramaturgię chwili poprzez wyrazistą grę aktorską. W spektaklu do rangi symbolu urastają ponadto żywioły:…

Narzędzia Tortur

narzedzia

O spektaklu „Narzędzia tortur” to spektakl wielowarstwowy, w którym mamy do czynienia ze zjawiskiem „teatr w teatrze”, gdzie autor sztuki ingeruje w pracę reżysera, choć autor i reżyser to ta sama osoba. Niemniej zabieg taki powoduje, że mamy do czynienia…

Zabawa w czekanie na zabawę

zabawa

O spektaklu Pomysł na scenariusz sztuki „Zabawa w czekanie na zabawę”, narodził się ze zderzenia dwóch nurtów myślowych: motywu czekania, zaczerpnięty z „Czekania na Godota” Samuela Becketta i motywu zabawy z „Zabawy” Sławomira Mrożka. Do tych nurtów został efektownie dodany…

Trans-Atlantyk

Trans Atlantyk Tomasz Pusiak 3

O spektaklu Trans-Atlantyk teatru TAQ, to przede wszystkim opowieść o perypetiach Witolda Gombrowicza na obczyźnie. Sarkastyczny ton głównego bohatera od początku do końca przewija się w wypowiedziach głównych bohaterów. Treść ich rozmów dotyczy przede wszystkim środowiska Polaków w Buenos Aires.…

Modlitwa

modlitwa teatr

O spektaklu „Modlitwa” to pierwszy w pełni autorski spektakl Edwarda Gramonta. Wprawdzie pojawił się tutaj tekst Walta Whitmana „Kiedy u schyłku dnia dowiedziałem się”, niemniej nie stanowił on o ostrzu tego spektaklu, gdyż ostrze tego spektaklu wymierzone było w przywódcę…

Sceny Symultaniczne

sceny symultaniczne

O spektaklu „Sceny symultaniczne” to autorski spektakl wizyjny Edwarda Gramonta, gdzie wyraźnie dominują sceny plastyczne a słowo jest rodzajem komentarza do projekcji poszczególnych etiud. Główny ciężar gry aktorskiej w tym spektaklu spoczywa na głównej bohaterce, która aktywnie uczestniczy w całym…

Ristić

ristic

O spektaklu „Ristić” to kolejny nostalgiczno poetycki obraz utkany wedle wzorca: minimum rekwizytów – wiele treści. Dwoje aktorów uwikłanych w ruchu symbolizującym narodziny i śmierć, szukających siebie pomiędzy słowami które wypływają z czeluści Czasu – z chwili, która trwa wiecznie,…

Przebudzenie

przebudzenie

O spektaklu „Przebudzenie” jest spektaklem głęboko przejmującym, poruszającym do głębi. Opowiada o niemożności przystosowania się do normalnego życia, istoty wrażliwej, delikatnej, mającej pesymistyczne nastawienie do otaczającego ją świata, przytłoczona przez czarne wizje, które prowadzą ją po równi pochyłej w ramiona…

Wielka Woda

Wielka Woda

O spektaklu „Wielka woda” to przede wszystkim literatura Živka Čingo z Macedonii, który w niezwykle poetyckiej formie udokumentował mroczne czasy stalinowskie, opisując dramat dzieci osieroconych przez wojnę, którymi w roli nauczycieli i wychowawców opiekują się byli żołnierze armii jugosłowiańskiej Josifa…

Sister Kate

sister kate

O spektaklu „Sister Kate” to bardzo osobista wypowiedź pary autorskiej Godlewska-Gramont. Katarzyna Godlewska napisała teksty, które wrażliwością nie mają sobie równych. Edward Gramont stworzył obraz ludzi uwięzionych w domu obłąkanych. Teksty i wizja teatralna ściśle ze sobą współgrają, tworząc przejmujący,…

Głowa zdrajcy

glowa zdrajcy

O spektaklu „Głowa zdrajcy” to jednocześnie główka kapusty i głowa głównego bohatera sztuki. Nad jedną i druga głową, pastwią się dwie harpie: Trynidada i Tobago. Sztuka ma charakter komediowy i dostarcza tak widzom jak i aktorom dobrej zabawy, gdyż aktorki…

Amnestia

amnestia

O spektaklu „Amnestia” to spektakl historyczny w sensie powstania, gdyż narodził się w innej rzeczywistości ustrojowej państwa polskiego i dotykał bardzo głębokich struktur moralnych. Okazuje się, że po latach treści dotyczące odwiecznych prawd są nadal aktualne i wybrzmiewają nadal mocno…

Sysi

Sysi

O spektaklu „Sysi” to spektakl dedykowany Agnieszce Buczkowskiej z jej przewspaniałą kreacją aktorską, mimo, że tylko niewielka część tekstów była napisana dla niej. Spektakl ten jest demonstracją dojrzewania trendu demona scenicznego, tak charakterystycznego dla teatru fizycznego i głęboko psychologicznego jaki…

Mgła

mgla

O spektaklu „Mgła” to spektakl osobliwy, bardziej nacechowany osobistą spowiedzią Edwarda Gramonta niż innymi przesłankami czysto artystycznymi. Spektakl o przemijaniu i o miłości, trochę sentymentalny i trochę szalony w ostatecznym akcie rozpaczy ale na pewno bardzo charakterystyczny w sposobie gry…

W Labiryncie Poszarpanych Skał

w labiryncie poszarpanych skal

O spektaklu „W labiryncie poszarpanych skał”, to jeden z kilku spektakli, Teatru TAQ, inspirowany kulturą Dalekiego Wschodu. Dokładniej, to ten spektakl wyraźnie nawiązuje do kultury japońskiej – a jeszcze dokładniej do obrazu filmowego filmu Kobayashiego „Kwaidan czyli opowieści niesamowite”. Główna…

Macario

macario

O spektaklu Po Octavio Pazie, Arturo Azueli, Rosario Castellanos, Fernando del Paso, Carlosie Fuentesie – Juan Rulfo jest kolejnym pisarzem meksykańskim, którego Edward Gramont pokazał, przedstawił na deskach swojego teatru, zamykając magiczne koło Pierzastego Węża Quetzalcoatla. Jak z tego zestawienia…

Trzy białe konie i Julia

trzy biale konie i julia

O spektaklu „Trzy białe konie i Julia” to sztuka o miłości, o erotyce o uwielbieniu i figlowaniu a także o wyuzdaniu i bezwiednemu oddaniu. Uwielbiana przez trzy białe konie Julia to postać pełna powabu i frywolności staje się za sprawą…

Nowa Sztuka Zakopiańska

nowa sztuka zakopianska

O spektaklu „Nowa Sztuka Zakopiańska” jest spektaklem o miłości dwojga ludzi z Podhala: Janicka i Haliny. Ona, Halina – nowoczesna dziewczyna, nie przebierająca w środkach by osiągnąć zamierzony cel, odpuszcza sobie miłość, odwraca się od ojczyzny, zapomina o polskiej tradycji…

Boski Fidel Castro

boski fidel castro

O spektaklu „Boski Fidel Castro” to spektakl napisany przez Edwarda Gramonta na początku 2005roku dla syna Eliasza na dwa głosy, na dwie postacie. Znajdujemy w nim teksty charakterystyczne dla TERMINUSA pełne niedomówień, pomówień i insynuacji. Polityczny charakter tych tekstów jest…

Mistyfikacje

mistyfikacje

O spektaklu „Mistyfikacje”, to spektakl skonstruowany z tekstów poetyckich Waldemara Żelaznego pochodzących z tomików: „Mistyfikacje” i „Pokój z zabawkami” oraz jednego wiersza Iriny Ratuszynskajej. Potrzeba realizacji tego spektaklu wynikała z ciszy politycznej, która dotyczyła martyrologii narodu polskiego na kresach oraz…

Derwisze

derwisze

O spektaklu „Derwisze”. Dwie postacie wprawiają się w trans taneczno-wokalny, podają tekst w formie melorecytacji czy też wokalizy wywołując bliżej nieokreślone obrazy i skojarzenia, które znajdują odbicie, albo też i nie znajdują odbicia w realizacji scenicznej w wykonaniu dwójki innych…

Szkoła Czarownic

szkola czarownic

O spektaklu „Szkoła czarownic”, to ważny i jakże niedoceniany spektakl w dorobku Teatru „TERMINUS A QUO”. Już w momencie narodzin, ekscytował i rozpalał do czerwoności aktorów i publiczność poprzez swą niezwykłą aurę oraz formę i treść. Pozostawał natomiast zupełnie niezauważony…

Anna Livia, Gotha Potwór

annalivia1

O spektaklu “Anna Livia, Gotha Potwór” to kilkunastoletnia praca Edwarda Gramonta wraz z zespołem nad skonstruowaniem spektaklu będącego wykładnią twórczości Jamesa Joyce’a. Praca ta skupiona była na wybranych fragmentach utworu “Anna Livia Plurabelle” wchodzącego w skład słynnej antypowieści Jamesa Joyce’a…

Mara Wariatka

mara wariatka

O spektaklu „Mara Wariatka” to spektakl o cierpieniu, o sponiewieraniu, o przemocy, o bezmyślności tłumu. Kanwę dramatu stanowi epizodyczna historia Mary z powieści Miodraga Bulatovicia „Czerwony kogut leci wprost do nieba”. Generalnie chodziło o ukazanie w pełnej jaskrawości elementów brutalności…

W ogrodzie Edenu

w ogrodzie edenu

O spektaklu „W ogrodzie Edenu”, to swoisty misz masz teatru hipisowskiego i poetyckiego a także wyobrażenie sceniczne, subtelnej literatury walijskiego pisarza i poety Dylana Thomasa. Sentyment z jakim Edward Gramont, podszedł do zagadnienia by dokonać inscenizacji niewielkiego tekściku Dylana Thomasa…

Zawołanie

Zawolanie

O spektaklu “ZAWOŁANIE” nie jest w żadnym wypadku moralitetem ani też nie jest manifestem jest natomiast wejrzeniem w głąb świata nastolatek. Tego wejrzenia dokonał mężczyzna, reżyser i autor kilku tekstów o pozycji kobiety we współczesnym świecie. Zrobił to zgrabnie i…

Ziemia Jałowa

Ziemia Jalowa

O spektaklu „Ziemia jałowa” to monolit, skała, na której widać wyraźne ślady poezji Thomasa Stearnsa Eliota, muzyki Vangelisa oraz wizji plastycznej i przejmującej gry aktorskiej. Treść spektaklu wielowymiarowa zahaczająca o filozofię Dalekiego Wschodu (Indie). Taki obraz między Niebem a Ziemią…

Wachlarze wyobraźni

wachlarze wyobrazni

O spektaklu „Wachlarze wyobraźni” trudno jest opisać jako działanie fabularne, gdyż praktycznie, treść pozostaje tak naprawdę białą tablicą, która zapisuje się dopiero podczas akcji aktorów i generalnie to od nich zależy jaki przebieg będzie miała sztuka. Niemniej by choć trochę…

Spotkanie

spotkanie

O spektaklu „Spotkanie” to rodzaj teatru wspólnoty gdzie nie ma podziału na widzów i odbiorców. Wszyscy uczestnicy biorą udział na jednakowych prawach udział w transowej i medytacyjnej jednocześnie akcji, której celem jest maksymalne zatracenie się i wyzwolenie w sobie uśpionej…

Tyrania

Tyrania

O spektaklu Tyrania” jest spektaklem o odwiecznej walce pomiędzy jednostką a zbiorowością. Postacią kluczową uasabniającą jednostkę jest artysta malarz – Milan. Zbiorowość to szary tłum, masa ludzka. Tłum staje naprzeciwko malarzowi, jest agresywny i nieposkromiony, niemniej w jednej kwestii jest…

Usta/lenia

usta lenia

O spektaklu „Usta/lenia” to kolejny autorski spektakl Edwarda Gramonta lidera i założyciela Teatru „TERMINUS A QUO”, w którym autor demaskuje obyczajowość polską poprzez sięgnięcie do legendy o Robin Hodzie”. Ta zdawałoby się nie przystająca do rzeczywistości naszego kraju legenda posłużyła…

Skowyt

skowyt

O spektaklu „Skowyt” to pierwszy głośny (lekko skandalizujący), spektakl Teatru TAQ, który przebił się wyraźnie ponad przeciętność i zwrócił uwagę na grupę teatralną. Stało się to za sprawą samej literatury gdyż „Howl” Allena Ginsberga to ikona literatury hipisowskiej. Poza tym…

Sublimat

sublimat

O spektaklu „Sublimat” to spektakl plastyczno-taneczny. W którym dominującą rolę odgrywa praca aktora w rekwizytem a także tworzenie struktur plastycznych. Klimat tego wizyjnego spektaklu uzupełnia sugestywna muzyka, której autorem jest Talvin Singh. Spektakl nie jest fabularyzowany, zaś poszczególne etiudy stanowią…

Wariat i Zakonnica

wariat i zakonnica

O spektaklu „Wariat i zakonnica” to opowieść o ludziach, którym przydarzyły się nieprzewidziane okoliczności. On: Mieczysław Walpurg, zdiagnozowany przez lekarzy, jako niebezpieczny osobnik ze względu na paranormalne zachowanie zostaje osadzony w domu dla obłąkanych. Leczony jest standardowo poprzez aplikowanie środków…

Adiafora

adiafora01

O spektaklu „Adiafora” to spektakl mroczny, gdyż tematem tego spektaklu są brutalne relacje, i nieporozumienia pomiędzy kobietą i mężczyzną. Generalnie są dwie kobiety, ale to nie zmienia faktu, że relacje te w obu przypadkach są co najmniej patologiczne. Spektakl zrealizowany…

pl_PLPolski