O spektaklu
“ZAWOŁANIE” nie jest w żadnym wypadku moralitetem ani też nie jest manifestem jest natomiast wejrzeniem w głąb świata nastolatek. Tego wejrzenia dokonał mężczyzna, reżyser i autor kilku tekstów o pozycji kobiety we współczesnym świecie. Zrobił to zgrabnie i dystansem, dotknął do żywego wielu problemów natury społeczno-obyczajowej. Okrasił wypowiedzi nadmierną ilością wulgaryzmów by nadać temu ton autentyzmu i jednocześnie wyzyskał w ten sposób formę ekspresji, która jest niezbędna.
Sprawy, o które zahacza spektakl to wolność jednostki, budowanie światopoglądu, świadomość – jako narzędzie komunikowania się mistyka jako obraz zamazanego, nie odkrytego Boga. Te wypowiedzi to próba głosu młodej inteligencji, która straciła na znaczeniu wobec postępującej komercjalizacji życia w ogóle. To ważny głos w dobie paplaniny i stwarzania wirtualnej rzeczywistości.
To głos teatru, który stracił tak dalece na znaczeniu, że pozostaje obecnie jedynie jako dodatek do zaśmieconej rzeczywistości. Niezwykła ekspresja i ekspansja młodości to główne zalety tego świeżego jeszcze tworzywa, które być może stanie się głosem-przesłaniem dla wielu poszukujących prawdy ludzi, niekoniecznie związanych ze sztuką. Gagi użyte w spektaklu to forma komiksowego flirtu z publicznością. Taki zabieg powoduje, że spektakl mimo swej powagi, ma w sobie dużo lekkości.
Sztuka odczytania tego spektaklu, polega na wypośrodkowaniu tego co pojawia się pomiędzy krańcowymi biegunami. Tak więc to co wydaje nam się poważne, pryska jak bańka mydlana na skutek pojawiającej się autoironii. I odwrotnie to co wydaje się lekkie i bez znaczenia nabiera na skutek refleksji powagi.
Sposób realizacji spektaklu przypomina nieco stare dobre czasy teatru studenckiego lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, lecz nie oznacza to wcale, że posłużono się w tym wypadku niemodną formą a spektakl ogląda się jak powtórkę z minionej epoki. Jest to spektakl jak najbardziej na dziś i na teraz.
Galeria
Wkrótce
Nagrody:
I nagroda
2003 – Zgierz. Zgierskie Spotkania Małych Teatrów „Dziewiąte Słodkobłękity”
nagroda aktorska dla Katarzyny Mikołajczak
2003 – Zgierz. Zgierskie Spotkania Małych Teatrów „Dziewiąte Słodkobłękity”
Nagroda dla zespołu aktorskiego
2004 – Kraków Festiwal Teatralny w scenie „i”
Geneza
128 premiera Teatru TAQ, miała miejsce 13 lipca 2002 roku, w niecodziennych warunkach – mianowicie w plenerze, na dziedzińcu Przedszkola nr 5 na Starym Żabnie w Nowej Soli.
Tekst „Zawołania” Edward Gramont napisał 24 czerwca 2002.
Aktorzy
Obecny skład zespołu
Natalia Baik
Kinga Nowak
Agata Remfeld
Pierwszy skład zespołu
Agnieszka Buczkowska
Katarzyna Mikołajczak
Katarzyna Rybarczyk
Kronika
Ilość wystawień sztuki: 41
Ważniejsze wystawienia sztuki: