Ukrzyżowanie Manekina

O spektaklu

„Ukrzyżowanie manekina”, to bajka z objechanym morałem albo i bez morału czyli po prostu taka bajka niemoralna, no bo przecież są tu przecież takie wyrażenia jak wyśpiewane „całowanie w dupę…” albo „odpierdolcie się skurwysyny…”No cóż bajka, a może nie bajka ponieważ główny bohater Manekin ( w domyśle Pinokio) styka się z różnymi typami spod ciemnej gwiazdy jak Kat, Lis czy Dyrektor Cyrku, nie mówiąc już o żeńskim aspekcie bajki czyli Błękitnej Wróżce – tylko Dżepetto pozostaje tym słynnym stolarzem z Półwyspu Apenińskiego.

Nie ma co tu wydziwiać wszystkie postacie występujące w tej sztuce występują też w bajce Carla Collodiego. Nic się nie zmieniło od wieków: rzecz jest o naiwnym, zagubionym chłopcu i wyrafinowanych stosunkach międzyludzkich; gdzie wygrywają silniejsi, chytrzejsi, bardziej przebiegli. Manekin stawi temu czoła ale czy ma szansę na wyjście z opresji cało, raczej nie, bo katastroficzny finał bajki wisi od samego początku nad jego głową niczym klątwa.

Galeria

Geneza

193 premiera Teatru TAQ, miała miejsce 16 listopada 2008 roku w siedzibie Teatru TAQ w sali im. Ryszarda Cieślaka, podczas MEETINGU TEATRÓW INTERESUJĄCYCH – MIT 2009.

Pomysł napisania „Ukrzyżowania manekina” zrodził się u Edwarda Gramonta z potrzeby zrewidowania niektórych bajkowych mitów. W tym wypadku chodziło o sprawdzenie Pinokia i jego stosunku do Błękitnej Wróżki. Chyba o to chodziło…Tytuł został wymyślony przez Yenego – Jarosława Podolaka.

Aktorzy

Obecny skład zespołu
Adriana Boś – Błękitna wróżka
? – Manekin
Edward Gramont – Dżepetto
Cezary Molenda – Dyrektor cyrku
Eliasz Gramont – Kot
Konrad Gramont – Lis
Tomasz Rybarczyk – (dr)Wieloryb

Pierwszy skład zespołu
Anna Młynarczyk – Błękitna wróżka
Michał Kasprzak – Manekin
Edward Gramont – Dżepetto
Cezary Molenda – Dyrektor cyrku
Eliasz Gramont – Kot
Konrad Gramont – Lis
Tomasz Rybarczyk – (dr)Wieloryb

Kronika

Ilość wystawień sztuki: 5

Ważniejsze wystawienia sztuki:

  • 16 listopada 2008 – Nowa Sól. Teatr TERMINUS A QUO. Meeting Teatrów Interesujących – Mit 2009
  • 9 stycznia 2010 – Nowa Sól. Teatr TERMINUS A QUO. 34 Urodziny Teatru TAQ