Ukrzyżowanie Manekina

O spektaklu

„Ukrzyżowanie manekina”, to bajka z objechanym morałem albo i bez morału czyli po prostu taka bajka niemoralna, no bo przecież są tu przecież takie wyrażenia jak wyśpiewane „całowanie w dupę…” albo „odpierdolcie się skurwysyny…”No cóż bajka, a może nie bajka ponieważ główny bohater Manekin ( w domyśle Pinokio) styka się z różnymi typami spod ciemnej gwiazdy jak Kat, Lis czy Dyrektor Cyrku, nie mówiąc już o żeńskim aspekcie bajki czyli Błękitnej Wróżce – tylko Dżepetto pozostaje tym słynnym stolarzem z Półwyspu Apenińskiego.

Nie ma co tu wydziwiać wszystkie postacie występujące w tej sztuce występują też w bajce Carla Collodiego. Nic się nie zmieniło od wieków: rzecz jest o naiwnym, zagubionym chłopcu i wyrafinowanych stosunkach międzyludzkich; gdzie wygrywają silniejsi, chytrzejsi, bardziej przebiegli. Manekin stawi temu czoła ale czy ma szansę na wyjście z opresji cało, raczej nie, bo katastroficzny finał bajki wisi od samego początku nad jego głową niczym klątwa.

Galeria

no images were found

Geneza

193 premiera Teatru TAQ, miała miejsce 16 listopada 2008 roku w siedzibie Teatru TAQ w sali im. Ryszarda Cieślaka, podczas MEETINGU TEATRÓW INTERESUJĄCYCH – MIT 2009.

Pomysł napisania „Ukrzyżowania manekina” zrodził się u Edwarda Gramonta z potrzeby zrewidowania niektórych bajkowych mitów. W tym wypadku chodziło o sprawdzenie Pinokia i jego stosunku do Błękitnej Wróżki. Chyba o to chodziło…Tytuł został wymyślony przez Yenego – Jarosława Podolaka.

Aktorzy

Obecny skład zespołu
Adriana Boś – Błękitna wróżka
? – Manekin
Edward Gramont – Dżepetto
Cezary Molenda – Dyrektor cyrku
Eliasz Gramont – Kot
Konrad Gramont – Lis
Tomasz Rybarczyk – (dr)Wieloryb

Pierwszy skład zespołu
Anna Młynarczyk – Błękitna wróżka
Michał Kasprzak – Manekin
Edward Gramont – Dżepetto
Cezary Molenda – Dyrektor cyrku
Eliasz Gramont – Kot
Konrad Gramont – Lis
Tomasz Rybarczyk – (dr)Wieloryb

Kronika

Ilość wystawień sztuki: 5

Ważniejsze wystawienia sztuki:

  • 16 listopada 2008 – Nowa Sól. Teatr TERMINUS A QUO. Meeting Teatrów Interesujących – Mit 2009
  • 9 stycznia 2010 – Nowa Sól. Teatr TERMINUS A QUO. 34 Urodziny Teatru TAQ
  • This entry was posted in Bez kategorii. Bookmark the permalink.